Nejnovějším známým kandidátem na senátora je jedenapadesátiletý lékař Miroslav Šindlář z ODS. Zlínští spolustraníci jej nominovali na včerejším volebním sněmu. „V případě vítězství bych měl zájem pracovat ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Je třeba dále dělat na reformě zdravotnictví a podpořit další kroky, které musejí následovat. Je to reforma pro celý národ, nejen pro členy pravicových stran,“ popsal občanský demokrat Miroslav Šindlář s tím, že podle něj nelze jít cestou dalšího zadlužování České republiky.

Už počátkem října, tedy jako první, rozhodli o svém kandidátovi lidovci. Mužem číslo jedna je pro ně zástupce uskupení KDU­ČSL a nestraníků Volba pro Zlín – lékař Josef Devát.

„Snažil bych se ovlivnit dění ve zdravotnictví, to je pro mě prioritou,“ podotkl Devát. Jako radní má na starosti sociální věci, zdravotnictví, národnostní menšiny nebo prodej bytů. „Mou výhodou je, že nejsem mladý a ambiciózní. Jako pán v letech nemám potřebu se jen za něčím hnát,“ říká sedmašedesátiletý nestraník.

Sociální demokraté podporují pro senátní volby političku už osvědčenou pětiletým působením v této instituci – třiapadesátiletou Alenu Gajdůškovou.
V případě zvolení chce senátorka pokračovat ve své dosavadní práci, při které podle svých slov získala zkušenosti a kontakty k tomu, aby pomáhala obyvatelům zlínského volebního okrsku.

Gajdůšková sdělila, že slíbila, že budu bojovat za lidi a jejich děti z tohoto regionu. Mám před sebou ještě necelý rok práce, kde bych se těmto věcem chtěla maximálně věnovat. Ráda bych mandát obhájila, protože si myslím, že bych byla voličům i nadále užitečná,“ řekla členka senátního výboru pro záležitosti Evropské unie, která má na starosti i vzdělávání, vědu a výzkum.

Za týden budou vědět svého kandidáta do Senátu i komunisté. „Bude to bouřlivé,“ předpokládá o volbě předseda klubu zastupitelů města Zlína za KSČM František Rábek. Zatím nechtěl říci, z kolika a jakých kandidátů budou na okresní konferenci 19. ledna v Otrokovicích vybírat. „Vyčkejme ještě ten týden, pak budeme moudřejší,“ dodal Rábek.

Předseda zlínské základní organizace Strany zelených Martin Davidov konstatoval, že o kandidátovi do Senátu teprve jednají. „Vybíráme a jednáme. Není ještě stanovený termín, kdy bychom měli rozhodnout,“ řekl Davidov. Dodal však, že to bude určitě ještě na jaře, protože volby se nezadržitelně blíží.
Naopak kandidáty ostatních stran jsou případně ochotní podpořit Nezávislí starostové pro kraj. Nechtějí totiž jít do volebního boje s vlastním kandidátem za každou cenu. „V tom případě určitě veřejně vyjádříme podporu některému kandidátu jiné strany jako vzkaz svých kolegů starostů voličům: Myslíme si, zvažte,“ poznamenal místopředseda Nezávislých starostů pro kraj Petr Gazdík.

Obvod nynější senátorky zahrnuje severní část okresu Zlín, ohraničená na jihu obcemi Nedašov, Návojná, Valašské Klobouky, Křekov, Vlachova Lhota, Újezd, Vizovice, Zádveřice-Raková, Lípa, Zlín, Sazovice, Machová a jižní část okresu Vsetín, ohraničená na severu obcemi Hošťálková, Liptál, Seninka, Leskovec, Valašská Polanka, Lužná, Lidečko, Horní Lideč, Střelná.