„Právě starostové mají největší šanci uspět proti parlamentním stranám. Nepřejí si totiž pokračování stávající velké koalice ODS, ČSSD a lidovců na krajské úrovni a představují tak naději pro všechny zklamané voliče ve Zlínském kraji,“ prohlásil předseda SNK ED Kalina.

Současně se stažením kandidátky poslal včera otevřený dopis europoslanci Tomáši Zatloukalovi, zvolenému do Evropského parlamentu právě za stranu SNK ED. Kalina v něm Zatloukala vyzývá, aby stáhnul svou kandidaturu za Koalici nestraníků na hejtmana Zlínského kraje a nesnižoval tak šance kandidáta Starostů a Nezávislých Petra Gazdíka.

„Vzbuzuje to dojem, že vám jde o osobní funkci, nikoli o voliče. Přitom vás před čtyřmi lety do Europarlamentu prosazovala řada starostů z kraje, proti kterým nyní kandidujete,“ píše Kalina ve svém dopise.

Lídr Starostů a Nezávislých pro Zlínský kraj Petr Gazdík se s Kalinou ztotožnil.

„Chtěli jsme, aby europoslanec Zatloukal kandidoval s námi, jelikož se programově nelišíme. Vzbuzuje to skutečně dojem, že mu jde o osobní prestiž,“ uvedl Gazdík.

Pro Tomáše Zatloukala, který dopis ještě ani nečetl, byla vyjádření překvapením.

„Jelikož mi ještě v dubnu sami nabízeli, abych se stal jejich lídrem, logicky mi o osobní zájmy nejde. Se starosty spolupracuji intenzivně čtyři roky a za podporu při volbě do Evropského parlamentu jsem jim samozřejmě vděčný,“ sdělil Zatloukal.

Dodal, že řada představitelů obcí navíc tvoří také kandidátku Koalice nestraníků, jíž je lídrem. „Naše kandidátka, kterou tvoří široké spektrum lidí z různých oborů, je mi bližší,“ doplnil .