„Byl jsem středoškolským pedagogem a od roku 1998 ředitelem ve zlínském gymnáziu na Lesní čtvrti,“ popsal Zatloukal. Do komunální politiky vstoupil o čtyři roky později, odkud přešel v roce 2004 do Evropského parlamentu.

Učitelem na základní škole byl i kandidát za Starosty a nezávislé pro Zlínský kraj Petr Gazdík ze Suché Lozi na Uherskohradišťsku. „Učil jsem matematiku a zeměpis,“ upřesnil. Do politiky se prý dostal proto, že chtěl jako vedoucí skautů prosadit vybudování zázemí pro tento zájmový kroužek. „Chtěli jsme mít jako skauti vliv na chod obce. Doufal jsem, že budu zastupitelem. Ale vyhráli jsme volby a stal jsem se starostou,“ popsal Gazdík své politické začátky.

Dva zástupce mají mezi lídry i absolventi lesnické školy. „Byl jsem lesní inženýr, v devadesátých letech až do roku 2002 jsem byl lesákem na Správě Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Nyní pracuji jako finanční poradce,“ popsal Libor Nováček, který vede do voleb Stranu zelených. Politikou se začal zabývat už v roce 1990, kdy byl jedním ze zakládajících členů Strany zelených v Uherském Brodě. Po tři roky byl radním města, jeden rok i místostarostou.

Lesním inženýrem je i komunista Ivan Mařák. „Nyní pracuji jako ekolog závodu na Povodí Moravy,“ řekl Mařák, který je i zastupitelem a členem finančního výboru radnice v Uherském Hradišti.

K přírodě má blízko také lídr krajské kandidátky ČSSD, doktor veterinárního lékařství Stanislav Mišák. Ten se v roce 1990 stal zastupitelem Otrokovic a o čtyři roky později i starostou. „Bývalý starosta se stal mým místostarostou. Myslím, že jsme velice dobře spolupracovali a že to bylo k užitku města,“ nelituje vstupu do politiky Mišák. Ten byl také u vzniku Zlínského kraje, kde nyní pracuje jako náměstek hejtmana.

Libor Lukáš z ODS, který je současným hejtmanem Zlínského kraje, absolvoval stavební školu. Pracoval jako stavební technik hlavně při budování dálniční sítě v osmdesátých letech. „Hned v listopadu 1989 jsem se zapojil do občanského dění,“ popsal dřívější vedoucí investičního oddělení, pak tajemník bojkovické radnice, poté podnikatel a současný hejtman vstup do politiky. V komunální politice obce Pitín na Uherskohradišťsku působil v radě i zastupitelstvu.

Elektrotechnickým inženýrem, projektantem a manažerem firmy byl před vstupem do profesionální politiky krajský radní Jindřich Ondruš z Nového Hrozenkova na Vsetínsku. „Jsme tradiční lidovecká rodina. Kandidaturu mi nabídli po návratu z vojny v roce 1990, stal jsem se tehdy nejmladším zastupitelem,“ uvedl Ondruš. Po čtyřech letech se stal nynější krajský radní starostou, přičemž v té době vystudoval ještě správní právo.

Za stranu Moravané je lídrem Pavel Dohnal z Hluku, který je poradcem pro fondy Evropské unie. Stranu důstojného života vede do krajských voleb podnikatelka Viera Valentová, Stranu zdravého rozumu výpravčí Miloslav Kunetek, uskupení Volte pravý blok vinohradník Miloslav Šimek, za Stranu pro republiku - Republikánskou stranu Československa důchodce Miloslav Frydrych a za Dělnickou stranu - za zrušení poplatků ve zdravotnictví dělník Radim Skýpala.