Ve Zlínském kraji lidé volí na 679 místech. Jen na území krajského města je jich k dispozici sedmdesát čtyři. Kromě šesti set padesáti členů volebních komisí dohlíželo na pořádek v okolí volebních místností třicet strážníků.

Podle jejich mluvčí Šárky Škubalové se první den obešlo vše bez jakýchkoliv komplikací. Sdělila pouze, že někteří voliči byli tak nedočkaví, že netrpělivě čekali na otevření volebních místností půl hodiny před otevřením.

„O půl druhé se na volebním okrsku na Santražinách předháněli do dveří převážně lidé staršího věku. Jinak ale zatím vše proběhlo v pořádku a nic hlášeno nebylo,“ přiblížila Škubalová.

Se situací byli včera spokojeni také předsedové volebních komisí. Pavlína Strnadelová, která zodpovídá za volební okrsek číslo 4 v ulici Kvítková, poznamenala, že hlasovat chodili zatím především lidé středního a staršího věku. „Mladí se objevili sem tam. Voliči přicházeli s platnými průkazy totožnosti a hlasovací lístky si nosili převážně z domu,“ doplnila.

Zřejmě nejhezčí volební místnost ve Zlíně byla otevřena za okrsek číslo 1 v Alternativě. Tamní prostory totiž oživuje výstava obrazů a grafik Josefa výtvarníka Ruszeláka. Předsedu tam dělá Vincenc Gajdošík, který sedí ve volební komisi už poněkolikáté. „Lidé jsou převážně informovaní. Někdo více, jiný méně, ale úroveň je dobrá,“ zhodnotil.

Pro osmdesátiletého Vojtěcha Blahu ze Zlína jsou volby důležitým okamžikem. „Volím, protože jsem příslušník České republiky. Je to podstatné, jinak nám budou rozkazovat jiní. Při své volbě se rozhoduji vždycky sám,“ uvedl.

Dát hlas politické straně kandidující do zlínského zastupitelstva i budoucímu senátorovi přišli také manželé Šošolíkovi. „Jsme skalní voliči. Chceme ovlivnit dění, není nám lhostejné, proto je i sledujeme,“ vysvětlila jednašedesátiletá Irena Šošolíková.

Její třiašedesátiletý manžel Josef je přesvědčen, že spíše výsledek krajských voleb než senátních ovlivní život ve Zlíně. „Většinou svá rozhodnutí konzultujeme, ale bývají totožná,“ prozradil Šošolík.

Průběžnou volební účast statistici nepočítají. Regionální zmocněnec Českého statistického úřadu pro Zlínský kraj Pavel Hrbáček upřesnil, že okrskové volební komise dodají sečtené výsledky na pětadvacet přebíracích míst v kraji. „Odtud jsou dálkovým přenosem dopraveny do Prahy, a odsud na internetové stránky,“ popsal Hrbáček.

Pokud vše půjde dobře, měly by být známé definitivní výsledky voleb do krajů i Senátu v sobotu kolem 20. hodiny.

Ve Zlínském kraji mohou lidé volit jednu ze třinácti stran kandidujících do krajského zastupitelstva a ní označit maximálně čtyři kandidáty, jimž dávají své preferenční hlasy. A to pouze na území okrsku, na němž mají své trvalé bydliště. Pro senátní volby jsou omezeni volbou kandidáta ve svém okrsku. Číslo 78 zabírá část zlínského a část vsetínského okresu, číslo 81 Uherskohra­dišťsko.