„O půl druhé se na volebním okrsku na Santražinách stavěli do fronty převážně lidé staršího věku. Jinak ale zatím vše probíhá v pořádku a okolí volebních místností stále hlídá třicet strážníků,“ přiblížila Škubalová.

Se situací jsou spokojeni také předsedové volebních komisí. Pavlína Strnadelová, která zodpovídá za volební okrsek číslo 4 na ulici Kvítkové, si pochvaluje i zatím vysokou účast voličů. „Hlášených máme kolem tisíce a už přišlo odhadem více než sto padesát lidí. Převážně středního a staršího věku, ale objevili se také mladí,“ sdělila Strnadelová. Dodala, že voliči chodí s platnými průkazy totožnosti a hlasovací lístky si nosí převážně z domu. „Pouze jedna paní přišla, že nedostala. Tak jsme jí poskytli náhradní,“ uvedla předsedkyně.

S žádnými komplikacemi se doposud nesetkali ani členové komise volební místnosti číslo 1 v budově zlínské Alternativy. Tam přicházejí lidé volit zřejmě do nejhezčích prostor v krajském městě. Místnost totiž oživuje výstava obrazů a grafik Josefa výtvarníka Ruszeláka.

„Na seznamech máme voličů 2200, přibližně dvanáct set z nich jsou ale sociálně slabší osoby s trvalým bydlištěm magistrátu. Zatím odvolilo na našem okrsku přibližně sto třicet lidí,“ sdělil po šestnácté hodině tamní předseda Vincenc Gajdošík. Sám ve volební komisi sedí už poněkolikáté. Jeho kolegy jsou prý šikovní lidé, na něž se může spolehnout. „K problémům zatím nedošlo. Lidé jsou převážně informovaní, úroveň je dobrá,“ zhodnotil.

Pro osmdesátiletého Vojtěcha Blahu ze Zlína jsou volby důležitým okamžikem. „Volím, protože jsem příslušník České republiky. Je to podstatné, jinak nám budou rozkazovat jiní. Při své volbě se rozhoduji vždycky sám,“ uvedl.

Dát hlas politické straně kandidující do zlínského zastupitelstva i budoucímu senátorovi přišli dnes také manželé Šošolíkovi. „Jsme skalní voliči. Chceme ovlivnit dění, není nám lhostejné, proto je i sledujeme,“ vysvětlila jednašedesátiletá Irena. Její třiašedesátiletý manžel Josef je přesvědčen, že výsledek krajských voleb ovlivní spíše život ve Zlíně než senátní. „Většinou svá rozhodnutí konzultujeme, ale bývají totožná,“ prozradil Šošolík.

Třiašedesátiletá Mirka Vízdalová chodí k volbám taktéž pravidelně. „Volím ze zásady. Dřív to bylo povinné, teď svobodné, ale proč bych nešla. Doufám, že zvítězí pravice,“ poznamenala. Pro pětapadesátiletou Evu Horynovou je hlasování vnitřní povinností. „Nikdy jsem nevynechala a volím pokaždé stejnou stranu,“ podotkla.