„První dva dny v týdnu řešíme hlavně kampaň do senátu. Ve středu se setkáme s ODS a KDU-ČSL, ve čtvrtek KSČM a se Starosty a nezávislými pro Zlínský kraj,“ sdělil včera lídr ČSSD Stanislav Mišák. Zdůraznil však, že zatím půjde spíše o předložení vizí, a že koalice bude domluvená zhruba až v dalším týdnu.

Ve středu odpoledne se potká Mišákův tým s dosavadním hejtmanem a zároveň krajským lídrem ODS Liborem Lukášem.

„V mém týmu bude například uherskohradišťský starosta Libor Karásek,“ poznamenal Lukáš.

Dodal, že pokud jde o budoucí sestavení vrcholného vedení kraje, dokáže si představit stejné složení, jaké funguje doposud. Tedy ČSSD, ODS a lidovci. „Bylo to úspěšné období,“ dodal Lukáš.

Středeční podvečer je rezervovaný i pro schůzku ČSSD s KDU-ČSL. „Myslím, že se rozhodne až v příštím týdnu, ale třeba se pletu,“ přemítal lídr lidovců Jindřich Ondruš. Ten nevylučuje spojení v koalici s kýmkoliv kromě komunistů.

Čtvrteční odpoledne bude patřit rozhovoru sociální demokracie a KSČM. „Dovedeme si koalici se sociální demokracií představit, programově je to velmi blízká strana,“ řekl krajský lídr komunistů Ivan Mařák.

Tým Petra Gazdíka ze sdružení Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj je posledním, se kterým budou vítězové jednat. Podle něj přichází pro stranu v úvahu koalice s těsnou většinou, kterou by tvořili Starostové a ČSSD, anebo koalice ČSSD, KDU-ČSL a Starostů. „To by byla nejlepší varianta,“ přemítal Gazdík.

Určitě by prý ale jeho strana nešla do velké koalice spolu s ČSSD a ODS, stejně jako do uskupení ČSSD, KSČM a Starostové.

ČSSD má v nově zvoleném zastupitelstvu osmnáct členů, ODS jedenáct, lidovci šest a komunisté a starostové po pěti členech. Na prosazení svých návrhů potřebují vítězové získat společníky, kteří s nimi budou v hlasováních jednotní .