Sucholožský starosta Petr Gazdík (NSK) soudí, že by se proto měli kandidáti na post senátora ve volebním obvodu 81 ze solidarity vzdát osobní účasti na svých předvolebních mítincích.

„Lékaři Josefa Vaculíka probudili z umělého spánku a jeho stav se po krůčkách zlepšuje,“ prozradil okresní tajemník KDU-ČSL v Uherském Hradišti Martin Schreier, což potvrdila také senátorova švagrová a starostka jeho rodného Hostějova Antonie Vaculíková.

Skutečnost, že se Vaculík, obhajující senátorské křeslo, neúčastní své předvolební kampaně a na setkání s voliči jej zastupují lidovečtí soukmenovci, považuje Gazdík za nevýhodu. Podle jeho názoru by Vaculíkovi volební konkurenti měli způsob své honby za hlasy voličů přehodnotit.

„Ve chvíli, kdy se stane takové neštěstí jako v tomto případě, měli by kandidáti z ostatních stran v daném okrsku tento handicap svého konkurenta respektovat a zrušit osobní kampaň,“ konstatoval Gazdík.

Jeho pohled ale Vaculíkovi největší rivalové v boji o senátorský post nesdílejí.

„Je smutné, co se panu Vaculíkovi přihodilo a jsem ráda, že se mu už daří lépe. Nekandiduji ale do senátu pouze za sebe. Mandát jsem získala od své politické strany, moje kampaň je slušná a korektní, a proto nevidím důvod k jejímu přerušování,“ tvrdí Hana Doupovcová (ČSSD).

Názor Hradišťského starosty Libora Karáska (ODS) už ale tak jednoznačný není.

„O zdravotním stavu senátora Jožky Vaculíka jsem informován pouze z tisku. Podle sdělovacích prostředků je na jeho zdravotní stav uvaleno informační embargo, takže nevím, jaký skutečně je. Pokud bych získal bližší informace, jsem připraven modifikovat koncepci své volební kampaně,“ poznamenal Karásek.

Obhajobu Vaculíkovy kandidatury přijede do Uherského Hradiště 6. října odpoledne podpořit jeho stranická kolegyně, poslankyně Parlamentu ČR Michaela Šojdrová a o deset dnů později dokonce místopředseda Senátu ČR Petr Pithard.

Josef Vaculík se ve čtvrtek 11. září zranil při srážce svého vozu Škoda Fabia se školním autobusem nedaleko Starého Města. Nyní je hospitalizován v brněnské nemocnici U svaté Anny.