Svou funkci hodlá obhájit stávající primátor Jiří Korec (ANO), který říká, že chce pokračovat v rozdělané práci. ANO před čtyřmi lety těsně vyhrálo volby, když získalo 18,81 procent hlasů.

Nového lídra hledali Starostové a nezávislí, kteří v minulých volbách skončili druzí. Kandidátku letos nakonec povede Kateřina Francová, která je v současné době náměstkyní primátora.

„Pro naše město pracuji už druhé volební období. Pokud moji kolegové usoudili, že bych měla vést zlínskou kandidátku, beru to jako ocenění své práce a se vší pokorou se ujmu role lídryně. Pro hnutí Starostů a nezávislých je Zlín výjimečným městem a uděláme maximum pro to, abychom mohli pro jeho obyvatele pracovat i nadále,“ uvedla Francová.

Naopak jednička na kandidátce hnutí Zlín 21 zůstává stejná jako před čtyřmi lety.

„Lídrem bude pan Čestmír Vančura,“ uvedla mluvčí hnutí Kateřina Martykánová s tím, že Zlín 21 bude stejně jako v minulých volbách kandidovat samostatně.

„Neplánujeme spojení s jiným subjektem do volební koalice,“ dodala mluvčí.

Ilustrační foto
Změna jízdních řádů se blíží. Přibudou nové spoje, jiné se naopak zruší

SPOLU? Možná po volbách

Naopak pro spojení se rozhodli křesťanští demokraté, kteří půjdou do voleb s podporou TOP 09.

„Naše ambice je získat větší zastoupení v radě a tím pádem i vyšší podíl na řízení města. Společně bychom chtěli dosáhnout výsledku kolem patnácti procent,“ uvedl lídr společné kandidátky Vojtěch Volf (KDU-ČSL). Podle něho byla ve hře i varianta, že by ve Zlíně kandidovala koalice Spolu, stejně jako v loňských parlamentních volbách.

„ODS je jeden z našich nejbližších koaličních partnerů. Vzhledem k tomu, že naše subjekty jsou schopny nabídnout každý 41 kvalitních kandidátů, rozhodli jsme se, že budeme kandidovat zvlášť,“ poznamenal Volf s tím, že počítá se vzájemnou spoluprací po volbách.

Občanští demokraté budou o složení kandidátky teprve hlasovat.

„V komunálních volbách bude ODS kandidovat jako samostatný subjekt, počítáme s tím, že na naší kandidátce budou i nestraníci,“ potvrdil zlínský radní a místní šéf strany Miroslav Chalánek s tím, že ambicí ODS je vítězství ve volbách a obsazení postu primátora.

Hotel Moskva mění název na Hotel Zlín
Hotel Moskva je minulostí. Na nový název si lidé ale zatím nezvykli

Chceme do zastupitelstva

O lídrovi mají rozhodnuto i Piráti, které do podzimních voleb povede Jiří Robenek. Naopak o finální podobě kandidátních listin ještě nemá jasno KSČM a ČSSD.

„Aktuálně probíhají jednání o případné spolupráci na vytvoření kandidátní listiny s potenciálními partnery. Do jejich ukončení by nebylo seriózní se k nim vyjadřovat,“ vzkazuje krajský tajemník ČSSD Tomáš Šenkeřík s tím, že až po ukončení jednání bude zřejmé, na jakém typu kandidátní listiny se bude strana podílet.

„Ať už bude kandidátka sestavena jakkoli, její ambicí bude dostat se do zlínského zastupitelstva,“ dodal Šenkeřík.