Buchlovický zámek ozdobí svatební růže

Kdy: do neděle

Kde: zámek Buchlovice

Růže na zámku s podtitulem růže svatební je název výstavy, jejíž třináctý ročník se uskuteční na zámku v Buchlovicích. Po slavnostním zahájení budou až do neděle 7. července v interiéru budovy k vidění květinové dekorace z období baroka a první republiky, vytvořené významným českým floristou Slávkem Rabušicem a jeho týmem aranžérů.

Na výročí fotbalu láká TJ Dolní Němčí exhibicí celebrit

Kdy: sobota 6. července

Kde: stadion, Dolní Němčí

Příznivci fotbalu v Dolním Němčí si přijdou na své o prodlouženém víkendu v sobotu 6. července. U příležitosti 80. výročí založení Tělovýchovné jednoty Dolní Němčí se totiž v areálu stadionu uskuteční exhibiční utkání, v němž proti Dolněmčanům nastoupí tým zvučných jmen. Diváci se tak mohou těšit na hvězdy, jakými jsou například hráč americké NHL Rostislav Klesla, bývalý fotbalový reprezentant ČR Lukáš Zelenka nebo brankář 1. FC Slovácko Dušan Melichárek. Program zahájí ve 14 hodin přípravné zápasy těch nejmenších. Od 17 hodin pak začne již zmiňovaný exhibiční zápas, po němž bude následovat autogramiáda a fotografování s hokejovými i fotbalovými celebritami. Zlatým hřebem večera pak bude show „Gold Ladies" ve 20 hodin či hodinu poté živé vystoupení rockového sboru Svatý Pluk. Oslavu osmdesátin završí zábava s DJ Ondrou.

Po stopách tradic církevních i lidových

Kdy: od 5. do 7. července

Kde: Dům sv. Josefa, Březová

Výstavu Po stopách tradic církevních i lidových pořádá v následujících dnech občanské sdružení Kopretina Březová ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského Uherský Brod. „Expozice bude instalována v Domě sv. Josefa vedle kostela v Březové od 5. do 7. července a bude sestávat z výstavy fotografií k 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na téma prolínání obyčejového a církevního roku (fotografie z cest po Balkáně, východním Slovensku i Moravě). Součástí výstavy jsou také ukázky vzácných exponátů z kostela v Březové a výstava lidové tvořivosti tradiční lidová řemesla na Kopanicích," uvedl Aleš Kapsa z Muzea J. A. Komenského. Druhý den výstavy, 6. července, bude následovat posezení se soubory Danajky, Šibalice a s cimbálovou muzikou Šimbolica z Březové a jejich hostem ženským sborem Čečera ze Starého Hrozenkova.

Zvonice na Soláni nabídne tragickou komedii

Kdy: neděle 7. července v 16 hodin

Kde: Informační centrum Zvonice na Soláni

Tragickou komedii se zpěvy lidu lašského mohou v sobotu odpoledne zhlédnout návštěvníci Informačního centra Zvonice na Soláni na Horním Vsacku. Hru s názvem Ondraš, pan Lysej hory zde uvede Lašská divadelní společnost Gigula. „Hrát a zpívat budou herci Těšínského divadla a studenti DAMU v Praze," přiblížila Eva Kysučanová z pořádajícího Sdružení pro rozvoj Soláně.

Představení Ondraš, pan Lysej hory začíná ve Zvonici v neděli v 16 hodin.

Slavičínská Park Párty

Kdy: 5. července

Kde: zámecký park, Slavičín

Sportovní turnaje, soutěže pro děti i hudební vystoupení. Aneb zážitky pro celou rodinu nabízí Park Párty. Zahradní slavnost se koná v pátek 5. července v zámeckém parku. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, který jim zajistí zábavu od rána až do noci. Vstup je zdarma.

Park Párty vypukne v osm hodin ráno turnajem nohejbalových trojic. Od jedenácti si mohou zájemci poslechnout cimbálovou muziku Slavičan, následovat bude rocková skupina My revolution a dechovka Fanynka. Od půl čtvrté zahrají Afroband Zlín, La Macha a Revival Michal David. O půl osmé se představí country kapela Money Band, rocková skupina HUP a bigbeatová Prinz, která bude hrát do dvou do rána.

Organizátoři nachystali řadu her a soutěží pro děti, malování na obličej, projížďky na koních a několik pouťových atrakcí. Park Párty láká i na motorkářskou show Fechtl Cup, historickou rallye, letecké modeláře a ukázku výcviku psů.

Zájemci se mohou na místě osvěžit pivem, přičemž za každé prodané pivo poputuje jedna koruna na Městskou nemocnici ve Slavičíně. Akci moderuje Aleš Ptáček.

Lázeňské město zve na tradiční pouť

Kdy: neděle 7. července

Kde: Luhačovice

Příjemně strávenou neděli s celou rodinou. To nabízí již tradiční luhačovická pouť, která je jednou z nejvyhledávanějších letních akcí. Pouť se koná v neděli 7. července od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne v ulici Nábřeží. Pořadatelem je Městský dům kultury Elektra Luhačovice.

Od osmi do devíti hodin ráno se mohou zájemci projet po Luhačovicích historickým hasičským autem. Na pouti zahraje i dechová hudba Zálesanka. Od devíti ráno do pěti hodin odpoledne čeká na návštěvníky v ulici Nábřeží pouťové veselí s jarmarkem a kolotoči.

V deset hodin a patnáct minut zve kostel svaté Rodiny na slavnostní mši svatou a žehnání zvonu do kaple Svaté Alžběty. Ve čtyři hodiny odpoledne se bude na Lázeňském náměstí konat kolonádní koncert Mr. Swing z Brna.

Luhačovická pouť je každoročně vyhledávaná i díky řadě zajímavých doprovodných akcí. Návštěvníky lákají atrakce pro děti, koncerty dechových hudeb, slavnostní mše svatá a také tradiční jarmark.

Bystřický rynek roztančí soubory

Kdy: 5.7. července

Kde: náměstí, Bystřice pod Hostýnem

Barevný rej krojů, temperamentních tanců a veselých písní odstartuje prázdniny v podhostýnském regionu. Vynikající zahraniční a tuzemské soubory roztančí o víkendu náměstí v Bystřici pod Hostýnem.

Od pátku do neděle se tady uskuteční devátý Mezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici. Náměstí roztančí a rozezpívá více než desítka folklorních souborů.

„Naše pozvání přijaly z Tchaj-wanu, Indie, Maďarska a Ruska. Z moravských souborů se představí třeba zlínská Vonica, cimbálové muziky Danaj ze Strážnice a Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem nebo ostravské soubory Ševčík," vyjmenoval prezident festivalu Petr Stanovský. V pátek večer se představí zahraniční hosté a cimbálové muziky Danaj a Bukovinka. Hlavní festivalový den pak odstartují dětské soubory. Odpoledne si návštěvníci vychutnají krojovaný průvod městem a lidový jarmark, hlavní pořad festivalu a především večerní taneční dílnu.

„Kdo vydrží až do konce, může si při večerní zábavě vyzkoušet typické tance z domoviny našich zahraničních hostů, ale i krásné moravské tance. V uplynulých ročnících jsme se učili například pravé argentinské tango, jindy zase maďarský čardáš," popsal Stanovský.

Lidečko zve na festival dechovek

Kdy: neděle 7. července

Kde: kulturní areál u motorestu Čertovy skály, Lidečko

Kulturní areál u motorestu Čertovy skály přichází s 24. ročníkem Mezinárodního festivalu dechových hudeb.

„Moderátorem festivalu bude Josef Scharf ze Vsetína. Mezi účinkujícími bych zdůraznil Šardičanku, ale vystoupí i ZUŠ Valašské Klobouky, Lidečanka, Bojnická kapela," vyjmenoval Josef Kulíšek, člen hlavních pořadatelů akce.

Ve večerních hodinách proběhne taneční zábava, na které zahraje Zdounečanka. Akce se koná v neděli 7. července ve 14 hodin za každého počasí.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU