Iniciátorem celé akce je herec Josef Koller, kterého oslovil příběh malého chlapečka nemocného leukémií, pro něhož rodiče nedávno hledali dárce kostní dřeně.

„Kromě toho, že mne příběh nemocného kluka dojal, moje kamarádka organizuje podobné projekty v Brně. Myslím, že v dnešní době je to potřeba. I kdybychom nebyli vhodní dárci dřeně, určitě budeme alespoň pravidelně darovat krev,“ přislíbil mladý herec, který mezi kolegy našel dalších devět dobrovolníků.

Kateřinu Liďákovou, Petru Domžalovou, Petru Hřebíčkovou, Evu Borovičkovou, Šárku Hořákovou, Kateřinu Machačkovou, Hanu Šmardovou, Radovana Krále a Zdeňka Lambora, se kterými se vydal na Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Každému ze zúčastněných odebrala zdravotní sestra dvě zkumavky krve a všichni pak vyplnili dotazník, jímž se přihlásili do registru dárců kostní dřeně. Pokud splní některý z desítky divadelníků první stupeň krevního vyšetření, bude rozbor jeho krve pokračovat v Olomouci. Následné dárcovství kostní dřeně pak probíhá v Plzni.

Deset „statečných“ ze zlínské scény tímto vyzývá všechny, kteří by rádi pomohli nemocným, aby se vyšetření neobávali.