Velehradská bazilika je na Uherskohradišťsku v pořadí už pátou národní kulturní památkou.
„Velmi mě těší, že se takového uznání dostalo naší bazilice. Každým rokem ji navštíví nejen o Cyrilometodějských slavnostech desetitisíce lidí od nás i ze zahraničí. Přitom většina z nich ani neví, že bazilika zatím nebyla kulturní památkou vyhlášena,“ prohlásil starosta obce Stanislav Gregůrek, který věří, že nyní ještě vzroste atraktivita Velehradu.
Starosta také spoléhá na to, že se nyní podaří obci i farnosti lépe dosáhnout na peníze z evropských fondů, které by byly určeny na probíhající rozsáhlou rekonstrukci baziliky, ale i úpravy jejího okolí.
Velehradský farář Petr Přádka, ale i předseda Matice velehradské, velkomeziříčský děkan Jan Peňáz, si nový punc baziliky také pochvalují. „Mám radost z toho, že v pořadí už osmá pěší pouť, kterou pořádáme z různých míst Moravy na Velehrad, se bude konat v národní kulturní památce – bazilice Nanebevzetí Panny Marie,“ řekl Peňáz.
V České republice tak k prvnímu červenci přibude devětadvacet národních kulturních památek. Kupříkladu premonstrátský klášter v Milevsku a Teplé, zámek Orlík nebo středověký Důl Jeroným v Rudné.
V České republice se od roku 1962 dočkalo pocty národní kulturní památka bezmála dvě stě padesát hradů, zámků a dalších historických objektů. Některé z nich jsou zařazeny na seznam světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO.