Jelikož je v nemocnici, cenu za ni převzala matka Jarmila, která přicestovala na vyhlášení výsledků do Zlína až z Vysokého Mýta. „Lenka vůbec netuší, že skončila jako první, takže bude velice překvapená,“ pousmála se její zástupkyně.

Na svou dceru prozradila, že studovala čtyři roky průmyslový design na střední škole v Brně. Nyní je posluchačkou filmové animace ve Zlíně, ale design ji prý pořád zajímá.

„Mně se její nápady moc líbí. Jsem pyšná matka,“ přiznala Svatošová, která svou dceru potěší od organizátorů mimo jiné finanční částkou padesát tisíc korun.

Kromě první ceny udělili porotci složení vesměs z řad pedagogů UTB také pět zvláštních ocenění. Jedno z nich si vysloužil Zbyněk Soukup, student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Do soutěže se přihlásil s návrhem schodiště, přičemž prostor pod ním představuje netradiční zázemí.

„Přemýšlel jsem, jak jej využít, aby sloužil jako úložný nebo místo pro stolek s notebookem,“ popsal student interierového designu, jak ke své myšlence přišel.

Mít vlastní bydlení a vyvarovat se přitom panelového domu, to zase představoval návrh jeho spolužáka Jiřího Krejčího. „Navrhl jsem dřevostavbu se solárními panely. Dalo by se říct, že mě k nápadu vedla bytová krize,“ přiznal.

Mezi zbývající tři, kteří se dočkali ocenění za design, byl Michal Vlček se studentským automobilem, Adam Veselý s dioptrickými brýlemi a Michaela Tomíšková s odstrkovadlem pro děti. Za některé však převzali ceny jejich kamarádi.

Soutěž pro studenty z celé republiky vyhlásila fakulta multimediálních komunikací UTB ve spolupráci s Nadačním fondem Martina Růžičky. Vybrané práce i produkty jsou k vidění v kulturním institutu Alternativa v krajském městě.