Ten se uskuteční 23. června v zámecké zahradě v Holešově na Kroměřížsku a nabídne návštěvníkům kromě zvučných hudebních jmen také možnost navštívit zdarma místní památky. Lidé si budou moci prohlédnout zámek a nově vzniklé malé muzeum kovářství.

Při prvním ročníku navštívilo festival pět tisíc lidí. Michal Žáček, ředitel agentury Velryba, která akci organizuje, v rozhovoru pro Deník zavzpomínal na vznik Holešovské regaty a prozradil i něco o blížícím se druhém ročníku.

Holešovská regata měla loni svou premiéru. Jaký byl impulz k této akci?

O tom, že bychom rádi nějaký festival rozjeli, jsme přemýšleli už dlouho. Agentura Velryba působí totiž na trhu koncertů již dvacet let. Máme za sebou takové koncerty jako například Kabáty na fotbalových stadionech, ostravský koncert Iron Maiden na Bazalech a mnoho dalších. Festival jsme však doposud nedělali, čekali jsme na originální nápad. Nechtěli jsme pořádat další rockový či metalový festival, které už zde existují. Prostě jsem čekal, až mě něco napadne, a prvotní impulz ke konceptu „festivalu pro celou rodinu" přišel až s narozením mých dětí Ondry a Matěje.

Proč jste si vybrali jako místo akce zrovna Holešov?

Hlavním důvodem bylo samotné seznámení se s prostory holešovského zámku a zahrady. Kolem té jsem totiž spoustu let jen jezdil a netušil, jak je to za plotem krásné. V tomto prostředí jsme také už dříve dělali samostatné koncerty a spolupráce s Městským kulturním střediskem, které zámek spravuje, i s městem Holešov byla skvělá. Vždy nám vycházeli vstříc a bylo vidět, že mají zájem, aby se v jejich městě něco dělo.

Pro koho je tedy festival Holešovská regata určen?

V tomto směru jsme chtěli trošku roztáhnout náruč široké cílové skupině návštěvníků od jednotlivců jakéhokoliv věku až po rodiče s malými dětmi. Na ně ale není zaměřený prioritně. Festival je pro všechny, kdo chtějí strávit pohodový půlden, užít si zábavu a dobrou hudbu.

Jaké byly odezvy veřejnosti a místních na první ročník?

Odezva lidí byla tak skvělá, že nás to ihned inspirovalo k dalšímu ročníku. Velmi si vážím návštěvníků, kterým stojí za to po koncertě vyhledat pevnou linku do naší agentury a sdělit nám svůj názor, navíc ještě pozitivní.

Co vám lidé říkali?

Nejvíc si vážím cizích lidí, kteří zavolali jen proto, aby poděkovali za super akci. Ohlasů bylo opravdu mnoho, neměli jsme jediný negativní. Když vám pak lidé říkají, jak se těší na další ročník, je to pro nás to nejlepší pro inspiraci k vymýšlení pokračování.

Myslíte si, že loňskou návštěvnost překonáte?

Velice záleží na počasí. Optimisticky doufáme, že pokud nebude zrovna v červnu sněžit, podle dosud prodaných vstupenek bude návštěvnost určitě vyšší.

Můžete vypíchnout největší hudební lákadla letošního programu?

Největším tahákem bude letos bezesporu zpěvák Tomáš Klus. Dále určitě Čechomor, Mňága a Žďorp, Backwards… a vrcholem akce bude koncert Jirky Macháčka s domovskou kapelou MIG 21, který bude gradovat ohňostrojem nad vodní hladinou zámeckých rybníků. Na druhém pódiu dáme prostor i regionálním kapelám. Před pár dny se nám podařilo získat další hvězdu.

O koho jde?

Jedná se o Ondru Havlíka, který je v současné době jeden z nejlepších beatboxerů v republice. Ten na svá ústa zahraje naprosto všechno. Ondra je čerstvým vicemistrem světa v loopingu, dvojnásobným mistrem České republiky v beatboxu, vítězem evropské soutěže 1st Marathon beatbox battle a dvojnásobným vítězem Czech Boss Looping contest. Ondrovo vystoupení bude zajímavé i tím, že za ním diváci nebudou muset chodit k pódiu, naopak umělec přijde za nimi. Tedy spíš připluje beat box show se odehraje na dračí lodi, která bude proplouvat vodními kanály v areálu festivalu.

Jaký bude doprovodný program?

Hlavním bodem doprovodného programu, podle kterého se celý festival Holešovská regata jmenuje, je soutěž netradičních plavidel. Každá parta lidí, ale i jednotlivci si mohou sestavit své plavidlo, které musí zaujmout a být originální. Odborná porota poté vybere to nejlepší z přihlášených.

Podle čeho bude porota vybírat?

Plavidlo se podle pravidel nesmí potopit a musí uplavat alespoň sto metrů. Jinak se hodnotí hlavně originalita a prezentace posádky.

Co získá vítězná posádka?

Vypsali jsme finanční prémii, takže vítěz získá deset tisíc korun. Přihlásit se může kdokoliv, jelikož soutěž je otevřena veřejnosti, ale nutné je podat přihlášku předem, protože početní limit posádek už máme skoro naplněný. Kontakty najdou námořníci a stavitelé lodí na našich stránkách www.holesovskaregata.cz.

Jak bude vypadat další soutěž v přejezdu vodní lávky na kole?

Když jsme tuto soutěž loni pořádali poprvé, měl jsem strach, že se nikdo nepřihlásí. Takže jsem si dal za úkol, že v tomto případě budu první přihlášený a půjdu příkladem. Jel jsem a skončil jsem samozřejmě ve vodě (Smích.) Nakonec se přihlásilo celkově pětatřicet lidí a soutěž měla úspěch. I když přejel ji jen jeden člověk vítěz, takže to není nic lehkého…

Jak dlouhá je tato lávka?

Lávka je dlouhá asi dvanáct metrů a široká do třiceti centimetrů. Nově se budou moci snažit překonat lávku také páry jedoucí na trakaři. (Úsměv.)

V programu je uvedeno, že festival nabídne netradiční občerstvení. Co se bude podávat?

Jak už jsem říkal, festival jsme se snažili vymyslet více netradičně, takže letos chceme návštěvníkům připravit i gurmánský zážitek. Nabídneme proto cestu mezinárodní kuchyní. Lidé tak ochutnají například africký guláš nebo thajské speciality za lidové ceny. Jediná česká pochoutka budou holešovští utopenci.

Máte připravený nějaký speciální program pro nejmenší návštěvníky?

Kromě indiánské vesnice, která bude přímo v zahradě, se děti mohou těšit i na tvůrčí dílny. Po celý den si budou moci nejmenší návštěvníci vyrobit různé přívěsky či hračky. Dílničky budou spojeny i s hlídáním, to znamená, že rodiče tam budou moct děti třeba na hodinku zanechat. Zatímco s nimi budou instruktorky tvořit třeba výrobky z ovčího rouna, rodiče si budou moct na hodinku zajít v klidu na pivo nebo muziku.

Bude se konat i nějaká akce uvnitř zámku?

Návštěvníci festivalu budou mít během celé akce volný vstup do zámku, připraveny jsou kostýmované prohlídky sálů. Novinkou je i možnost zdarma navštívit koupaliště, které přiléhá k zahradě.

Jak to vidíte s festivalem do budoucna?

Z pověrčivosti toto vždy řešíme až den po Regatě. Naším cílem je však vybudovat zavedený festival, kterým žije město Holešov a přijede si tam užít den spousta lidí. Určitě bychom byli rádi, aby z festivalu v budoucnu více profitovalo samotné město, a to nejen v samotném areálu.

Co takhle rozšířit festival na více dní?

I to je myšlenka, takže uvidíme. Zatím budeme dělat malé krůčky než se snažit dělat velké kroky, to můžete často uklouznout… Zvu všechny čtenáře na letošní ročník 23. června, a pokud se jim bude chtít, budeme moc rádi, když nám po akci napíšou své postřehy a nápady. Odezva od diváků je ten nejlepší motor na cestu vpřed…

Časový plán akce:

11.45 Franc Alpa

12.20 V.S.P.H.

13.15 ČECHOMOR

14.15 JAZZZUBS

14.45 HOLEŠOVSKÁ REGATA přehlídka plavidel

15.30 MŇÁGA A ŽĎORP

16.30 beat box show na vodě EN.DRU

17.00 BACKWARDS (The Beatles Revival)

18.00 VODNÍ LÁVKA přejezd na kole a na trakaři

19.00 TOMÁŠ KLUS

20.00 divadlo Facka

20.45 MIG 21

21.45 OHŇOSTROJ nad vodní hladinou

22.00 „Pirátská tancovačka" s kapelou PREMIER