Zájem veřejnosti a především dětí byl značný, organizátoři dokonce museli zajistit další židle navíc.

„Moc se mi tu líbí, hlavně pušky a věci z korálků," pochvaloval si šestiletý Marek Navrátil z Davle. Také se pochlubil, že kromě indiánů má rád dokumenty o planetách a vesmíru. A samozřejmě Želvy Ninja.

„Jsme tady ve Zlíně u rodičů na návštěvě. Jezdíme asi tak jednou za tři měsíce a hledali jsme nějaký program pro děti," vysvětluje důvod návštěvy jeho maminka Hana Navrátilová. I další rodiče sem zavítali hlavně kvůli dětem.

„O jarních prázdninách většinou jezdíváme lyžovat, ale letos není sníh. O akci jsme se dozvěděli z internetu, a tak jsme přišli celá rodina," řekl Zlínskému deníku Radek Wija z Míkovic.

Aby si mohly hračky vyrobit a odnést

Program dílny pro děti připravili pracovníci oddělení muzejní pedagogiky Ivona Bořutová, Adéla Šimková, Ivo Marušák a Petr Hrabina.

„Vždy se snažíme vymyslet něco, aby si děti mohly vyrobit nějakou věc k tématu. Měla by to být taková drobnost, hračka nebo ozdoba, kterou si děti můžou odnést," uvedl Petr Hrabina.

Kurátorka celé výstavy Petra Hanáková na otázku, proč jsou tématem výstavy právě severoameričtí indiáni, sdělila.

„Hledali jsme téma, které by děti doopravdy zaujalo," uvedla Hanáková s tím, že sama se s manželem o kulturu severoamerických indiánů velmi zajímá. Vystavené exponáty se jim pak podařilo získat hlavně díky ochotě jejich přátel a dalších nadšenců, kteří věci zapůjčili z dobré vůle bez nároku na finanční odměnu.

ROMAN BUČEK