„Festival jako jediný svého druhu spojuje divadelníky z obou zemí, které tak dlouho tvořily společný stát a jejichž kultura je dodnes v mnohém úzce spjatá. Snaží se prezentovat jejich současnou práci a tím otevírat kulturní i společenský dialog,“ přibližuje dramaturgyně festivalu Katarína Kašpárková Koišová.

Velký sál zlínského divadla

Festivalový maraton slavnostně zahájí slovenské Divadlo Jana Palárika z Trnavy inscenací Filip. Ta je vzpomínkou na tvorbu a život Jaroslava Filipa, slovenského hudebníka, zpěváka a skladatele, dlouholetého spolupracovníka Juliusa Satinského a Milana Lasicy.

Druhý festivalový den, rovněž ve Velkém sále divadla, se představí s adaptací románu Kateřiny Tučkové Bílá voda Městské divadlo Brno. Román, jenž byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, je inspirovaný skutečnými událostmi. Inscenace se strhujícím dějem zpřítomňuje opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, a rovněž otevírá otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Třetí festivalový večer bude patřit bratislavskému Divadlu Astorka Korzo’90, které přiveze svou úspěšnou Nevestu, ale i patrona letošního festivalu Miroslava Nogu. Inscenace získala hlavní cenu Festivalu Nová drama 2023 - Cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka.

„Nevesta v divadelnej podobe a napriek tomu, že je z obdobia stupňujúceho sa antisemitizmu a prvého transportu tisícky židovských dievčat zo Slovenského štátu, je paradoxne aj po polstoročí znovu nesmierne aktuálna. Stretnime sa teda na Setkání v Zlíne a zatlieskajme slobode a demokracii, ktorú si musíme vážiť a chrániť,“ říká Miroslav Noga.

I menší sály lákají na atraktivní produkce.

V komorním Studiu Z ve středu 15. května uvede olomoucké Divadlo Tramtarie autorskou inscenaci Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen, která se zamýšlí nad současnou problematikou bodyshamingu. Ve čtvrtek 16. května festivalovému publiku představí pražské Divadlo Pod Palmovkou inscenaci s názvem Žena filmového kritika.

V rámci těch nejkomornějších prostor, kterými jsou Dílna a šatna orchestru, se představí divadlo Kam jdeš? s inscenací Tento pokoj se nedá sníst, která je adaptací úspěšné slovenské knihy Nicol Hochholczerové odkrývající intimní téma sexuálního zneužívání. Brněnské Divadlo Aldente, zaměřující se na práci s lidmi s Downovým syndromem, se představí programem Stand Up Down, v rámci kterého spolupracuje s moderátorem a bavičem Filipem Tellerem.

Na své si přijdou i dětští diváci

Pro děti se chystá ve čtvrtek 16. května Pohádka o stvoření v podání domovského Městského divadla Zlín a v neděli 19. května dopoledne se odehraje představení Cvičenci za čárou, což je vtipná klaunérie v podání profesionálních klaunů Labil Bones. Pro dětí do tří let zahraje v sobotu pražské studio Damúza představení Eyjú.

Kompletní program festivalu je na internetových stránkách městského divadla Zlín.

close Program Divadelního festivalu Setkání Stretnutie 2024 info Zdroj: archiv MDZ zoom_in Program Divadelního festivalu Setkání Stretnutie 2024