Turné má politický podtext. Obě kapely chtějí podpořit petici s názvem Na komunisty si zvykat nechceme, kterou už podepsalo více než šestašedesát tisíc občanů České republiky. Možnost přidat svůj hlas budou mít i návštěvníci všech pěti koncertů.
„Je pro mne nepochopitelnou skutečností, že dvacet let po pádu komunismu v této zemi mohou vzniknout v krajích koalice této totalitní strany se sociálními demokraty,“ vysvětlil frontman Dogy Roman Izzi Izaiáš.
Asi není moc běžné, aby se na rockových koncertech řešila politika. Pročpak jste se pro to rozhodli vy?
To je jednoduché. Já jsem byl za totáče perzekuovaný. I Doga měla s režimem velké problémy. Zakazovali nás, museli jsme dávat ke schválení texty a určitě to nechceme znovu zažívat. Myslíme si, že spousta věcí byla špatně. Takže proto.
Myslíte si, že petice, kterou budou moci vaši fanoušci na koncertech podepsat, přispěje ke zlepšení politické situace v republice?
O tom to není. Hlavně chceme lidi vyprovokovat, aby začali uvažovat. Nikoho do ničeho nenutíme, jen chceme, aby začali trošku víc vnímat. Mají právo volby a to přeci dřív nebylo.
Pojďme k úplným začátkům Dogy. Loni jste oslavili dvacet let na české rockové scéně a vy jste byl u zrodu kapely. Můžete trošku zavzpomínat?
Bylo to těžký a zároveň krásný. Těžké z toho pohledu, že v té době bylo téměř nemožné sehnat nástroje. No a krásné proto, že jsme byli mladí, plní energie a plní chuti dělat muziku. Samozřejmě jsme občas měli problémy, ale fungovalo to. Přežili jsme. (Smích.)
Říkal jste, že vám často texty schvalovala komise. Asi jste po napsání každé skladby zažívali trochu toho dobrodružství, ne?
(Úsměv.) To byly paradoxní situace. Stačilo jedno slovo a už vám píseň neschválili. V jedné jsem měl třeba název kapely Beatles a zamítli ji. Za týden jsem šel před komisi znovu, místo Beatles jsem dal do textu kapelu Citron a už nebyl problém. Jen abyste byla v obraze, jak to tehdy fungovalo…
Myslíte si, že dnešní kapely mají situaci jednodušší?
V jistém ohledu. Nevýhodou je, že teď je skupin strašně moc a nemají se kde prezentovat. Za komunismu stačilo zahrát v pořadu Větrník a ten poslouchaly všechny máničky z republiky. Kdo se dostal do Větrníku, během hodiny o něm věděla celá republika. Což dneska nehrozí. Každá doba přináší určitá úskalí.
Které období bylo pro Dogu nejzásadnější?
Hlavní zlom nastal v dvaadevadesátém, když jsme vyhráli celostátní soutěž Zlatý Ambrož. Každý potřebuje motivaci. My jsme Ambrože vyhráli, natočili jsme desku, tři klipy a byli jsme dokonce v Řecku. Do té doby jsme se nacházeli různě po sklepích. A najednou jedete do Řecka, kde vám všechno zaplatí, natočíte klip a uvidíte ho v televizi… To prostě nakopne.
Od té doby už máte na kontě sedm alb. To poslední vyšlo nedávno. Kde deska vznikala?
Album Karikatury jsme točili ve studiu Petra Jandy. Jsem rád, že jsme společně nazpívali jednu pomalou písničku a Petr si v ní zahrál i sólo. Na jedné věci se podílel také Aleš Brychta.
V sobotu přijedete společně s kapelou Kreyson do Zlína. Na co se mohou vaši fanoušci těšit?
Já bych je hlavně chtěl pozvat. Zvu všechny máničky a rockery, aby dorazili za náma na dobrou muziku. Tak přijďte.