Kromě každoroční filmové nadílky se děti mohou těšit na oslavu Mezinárodního dne dětí a desítky doprovodných akcí. Festival začne zítra ve 14 hodin filmovým karnevalem na náměstí Míru.

Hlavním tématem letošního osmačtyřicátého ročníku jsou Dny britské kinematografie. Britský film a kultura ovlivnily pořadatele především při výběru promítaných snímků, ale také při plánování doprovodného programu.

„Festivaloví diváci se například na Dnu plném kouzel setkají s českým Harrym Pot­ terem a dozvědí se vše podstatné o britské literární fantasy,“ přiblížila manažerka festivalu Helena Hudečková.

Stejně jako v předešlých letech se na svátek dětského filmu chystají všechny oslovené základní školy ve Zlíně.

„Plánujeme strašně moc představení. Každý den půjdou žáci na něco. Některé třídy dokonce několikrát. V úterý a ve středu půjde celý první stupeň na představení přímo tady v Malenovicích,“ poznamenala zástupkyně ředitele malenovické Základní školy na třídě Svobody Vladislava Švehlíková.

Děti z církevní základní školy se například vydají na promítání pohádky Nejkrásnější hádanka režiséra Zdeňka Trošky. „Na festival budou naše děti chodit po celý týden kromě pátku, kdy máme ředitelské volno,“ podotkl ředitel školy Miroslav Škarka.

Objednat třídy na jednotlivá představení prý nebyl žádný problém. Alespoň to tvrdí v Základní škole ve Slovenské ulici. „Letos to není tak náročné, protože přibyly další promítací sály ve Zlatém jablku, a šance dostat se na projekci byla tím pádem větší,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Jitka Šenkeříková.

Přestože by se mohlo zdát, že festival je zaměřený jen na malé děti, na své si přijdou i studenti středních a vysokých škol, kteří mají ve Zlíně početné zastoupení. Horkou novinkou letošní filmové přehlídky totiž bude sekce Nočních horizontů. Promítací časy těchto snímků pořadatelé posunuli na pozdní večerní hodiny.

„Byli jsme na festivalu už loni. Letos půjdeme na Let´s Dance 2, Ratatouille a Faunův labyrint. Sledujeme program a chceme se podívat i na doprovodné akce,“ usmívaly se sedmnáctiletá Lucie Vaňková z Napajedel a její vrstevnice Jana Holcová ze Zlína.

Ne všichni studenti však na festival vyrazí. Důvodem je většinou zájem o jinou filmovou produkci nebo nedostatek volného času v období zkoušek.
„Nemám přehled a vůbec mě to neláká. Jsem fanoušek jiných druhů filmů. Ne těch, které jsou prezentované na tomto festivalu,“ řekl sedmnáctiletý Jakub Marušák ze Slušovic.

„Myslím si, že je to dobrá událost a zkusím se zúčastnit. Uvidím, jak mi vyjde čas. Mám právě zkouškové období, takže se zaměřuji spíš na školu než na cokoli jiného,“ poznamenal dvacetiletý Martin Smela z Pašovic.

Největší kulturní událost ve Zlíně by měla přinést užitek nejen dětem, ale také místním pohostinským podnikům. Víc lidí očekává kuchař z asijského bistra v Tržnici na náměstí Práce. „Uvidíme, jak to bude vypadat, jsme tu letos noví,“ usmál se Lam.

Kompletní článek naleznete v tištěném vydání Zlínského deníku.