Cílem tohoto mladého projektu je zejména rozvinout tradici kulturního festivalu pro mladé, přivést do Luhačovic aktuální umění, vytvořit pestrý program a zaplnit mezeru v kulturní nabídce města.

„Program LUHOvaného Vincenta je skutečně bohatý. Na své si přijde opravdu každý,“ ujistila za organizátory Magdaléna Petráková.

Festival zahrnuje mimo jiné promítání krátkometrážních filmů, celovečerních filmů včetně besed s tvůrci, dále koncerty mladých kapel a DJs, divadelní představení ochotnických i profesionálních souborů, autorská čtení a exhibici slam poetry, výstavy a komentované prohlídky Luhačovic.

„Kdybych měla něco vypíchnout, tak by to bylo promítání filmu Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky nebo Hranice po našimu Jana Gogoly mladšího, v obou případech za přítomnosti autorů s možností besedy po skončení filmu. Dále představení brněnského divadla Polárka a jejich Manon Lescaut v režii luhačovické rodačky, dcery režiséra J. A. Pitínského Anny Petrželkové, nebo autorské čtení Markéty Pilátové, spisovatelky několikrát nominované na cenu Magnesia Litera,“ přiblížila Petráková. Dodala, že zajímavostí bude také exhibice slam poetry, což je soutěž v přednesu autorské poezie.

Jako centrum přehlídky bude pro letošní rok luhačovické kino Elektra a tamní kavárna hotelu Radun. Zahajovacím programem bude již v pátek od 10 hodin seminář s cestovatelem Pavlem Bednaříkem a promítání filmu Osmdesát dopisů Václava Kadrnky.

Účastníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku luhačovické architektury No2, která měla loni ohromný ohlas. Letošní prohlídku povede historička architektury Ladislava Horňáková.

Luhačovice jsou bezesporu městem se zajímavou architekturou z konce 19. a první poloviny 20. století a lázeňské centrum, které usilovalo i o zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO.

„Do hudební sekce jsou zvány především mladé místní amatérské kapely i mladé kapely s celostátní prestiží, jejichž jména se neobjevují na playlistech rádií,“ podotkla Petráková.

Pro nadcházející ročník se podařilo domluvit takové skupiny, jakými jsou Your Choise, Longplay a Maybe Amy s hudebníky pocházejícími z Uherského Hradiště. „Dále se představí také kapela Fertilizer namíchaná z hráčů zlínských a českokrumlovských a nebudou chybět ani hosté z nedalekého Slavičína Twenty-Nine,“ řekla organizátorka.

Také divadelní část přehlídky LUHOvaný Vincent se nebrání žádnému divadelnímu druhu a nabídne divákům činoherní, pohybový i loutkový typ představení.

V závěrečný den festivalu vystoupí kapela The Bright Eye, která do Luhačovic zavítá až z Nového Mesta nad Váhom. Předcházet jí bude autorské čtení básníka Bogdana Trojaka.

ZUZANA MOLKOVÁ