Hektické dny prožijí také obyvatelé města, restauratéři, majitelé ubytoven, obchodníci, zaměstnanci vedení Vizovic, hasiči či policisté. „Asi tak od začátku roku máme na dobu konání festivalu zcela obsazenou naši šestatřicetilůž­kovou kapacitu. Jezdí nám sem vesměs stejní hosté, se kterými tak máme už téměř přátelské vztahy,“ uvedla spolumajitelka a provozovatelka vizovického ubytovacího zařízení Valašský šenk Jana Duroňová. S nocležníky, kteří do její ubytovny v průběhu hudebního setkání zavítají, má tu nejlepší zkušenost.

Stejně náročné budou čtvrtek, pátek, sobota i neděle pro spolumajitele restaurace Sport klub v centru Vizovic Jiřího Křístka. „Otevíráme denně okolo půl deváté ráno a končíme v jednu v noci. Objednáno máne asi tak dvakrát více zboží než obvykle,“ prozradil. Nejvíce prý má na skladě piva a taky něco tvrdého alkoholu.

Po dobu festivalu budou v pohotovosti také stovky policistů. „Očekáváme příjezd až třiceti tisíc lidí,“ uvedla mluvčí zlínského krajského policejního ředitelství Jana Bartíková.

Do Vizovic se podle ní sjedou zástupci pořádkové policie, pohotovostního a eskortního oddílu, dopravní policisté, policisté z obvodních oddělení i příslušníci služby kriminální policie a vyšetřování.

„K dispozici budou i hlídky cizinecké policie, které disponují několika termovizemi,“ doplnila Bartíková. Tyto přístroje se podle ní osvědčily například vloni při zadržení dvou mužů podezřelých z vykrádání stanů.

Rockovým setkáním ve Vizovicích žijí také České dráhy. „Kvůli stovkám fanoušků, kteří nepojedou na festival autem, přidáváme k některým spojům vagony. Noční vlaky dokonce pojedou navíc mimo běžný jízdní řád,“ informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Obyvatelé Vizovic dny plné hudby přetrpí nebo během nich naopak vydělají

Na mumraj, jenž patří neodmyslitelně k začínajícímu rockovému festivalu ve Vizovicích, se připravují také tamní obyvatelé. Někteří využijí vysokou návštěvnost k výdělku, jiní čtyři bujaré dny ve svém domově spíše protrpí.

„Já osobně, kdybych mohl, tak bych na dobu konání festivalu nejraději někam odjel. Nechodím tam, není to můj styl muziky, a patří k tomu hrozný binec a spousta různě naladěných lidí,“ svěřil se Martin Bačík, obyvatel jednoho z domů stojícího nedaleko od festivalového areálu.

Sám nemá s tradičním vizovickým hudebním setkáním dobrou zkušenost.

„Přináší to komplikace v dopravě, při nákupech a vůbec všude v ulicích. I u domu nám po celé čtyři dny vybuřují různí lidé, někdy na nás pokřikují či dokonce nadávají,“ popsal atmosféru festivalu v ulicích Vizovic.

Naopak jeho otec podle něj využívá festival k zisku. „Pronajímá soukromý pozemek v těsné blízkosti areálu stanařům,“ vysvětlil Bačík.

Problémy s dopravou a s nákupy vnímá během festivalu nejintenzivněji také Petra Búřilová. „Bydlíme v samém centru Vizovic. V obchodech bývají nehorázné fronty, a když chceme s našimi dvěma malými dětmi někam vyjet, tak to díky ucpanému městu není jen tak,“ popsala svou zkušenost.

Například s festivalem před dvěma lety prý ale žádné jiné špatné zkušenosti nemá. „Loni se tu ovšem před obchodem a na náměstí povalovali kelímky i spící lidé. To nebylo moc příjemné,“ poznamenala mladá maminka.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Na hudební festival se připravilo také vedení Vizovic

Díky festivalu Masters of Rock se každoročně na čtyři dny několikanásobně zvýší počet obyvatel jinak pětitisícových Vizovic. Vedení města je si tohoto nárůstu vědomo a vždy se na nával rockových nadšenců včas připravuje.

„Od momentu, kdy je znám termín následujícího ročníku festivalu, pořádáme pravidelné schůzky se zástupci organizátorů a lidí, kteří se budou podílet na jeho zajištění,“ sdělil místostarosta Vizovic Jaroslav Burkart. Na setkáních podle něj nechybí zástupci hygienické stanice, policie, hasičů, technických služeb, provozovatelé parkovišť a stanových městeček, krizový štáb, zástupci Českých drah i Ředitelství silnic a dálnic a samozřejmě organizátoři celého hudebního setkání.

„Schůzek se koná několik. Naposledy jsme se sešli asi před třemi týdny. To už ale bylo vše více méně doladěno a rozplánováno,“ dodal místostarosta. Novinkou letošního festivalu podle něj bude například navýšení kapacity sociálních a hygienických zařízení.

Upravený režim budou mít také vizovické technické služby. „Ve všední den bude v ulicích počet našich lidí stejný jako jindy. Výjimkou je sobota a neděle, kdy budeme střídat dvě směny po třech lidech, aby stejně jako ve čtvrtek a v pátek průběžně uklízeli ulice města,“ sdělil ředitel příspěvkové organizace Alois Pavlůsek.

Dalším úkolem technických služeb je podle jeho slov vyvážení odpadu z areálu festivalu. „To provádíme každé ráno a večer. Odpadky se zároveň samozřejmě třídí, a proto jich nepřijde na skládku tolik jako tomu bylo dříve,“ doplnil.

I nápor třiceti tisíc návštěvníků se podle něj při průběžném udržování pořádku v ulicích Vizovic dá poměrně dobře zvládnout.

„V areálu festivalu mají pořadatelé tři vlastní směny po deseti lidech, které odklízejí odpadky a vyměňují pytle v koších v průběhu celého dne,“ poznamenal Pavlůsek.

K ruce budou pořadatelům festivalu také vizovičtí dobrovolní hasiči. „Organizátoři mají sice svoji vlastní požární ochranu, my ale budeme mít stejně jako tomu bývá při Trnkobraní zvýšenou pohotovost,“ přiblížil velitel hasičů Vladimír Holý.

Ostražití podle něj budou dobrovolní hasiči také kvůli suchu a zvýšenému nebezpečí požárů.

„Určitě se do okolí areálu festivalu občas podíváme. Nebezpečný bude každý táborák a jiný otevřený oheň,“ podotkl. Podle jeho slov hasiči dohlédnou také na půlnoční ohňostroj.

V akci bude přes sto policistů i termovize

Na tradiční Masters of Rock ve Vizovicích se řadu dní dopředu chystají nejen zástupy skalních fanoušků. Svůj program přizpůsobuje nadcházejícímu víkendu pravidelně také policie. „Po dobu festivalu budou v pohotovosti stovky policistů,“ uvedla mluvčí zlínského krajského policejního ředitelství Jana Bartíková.

První návštěvníci podle ní začali do stanových městeček najíždět už v pondělí. „Naše opatření začínají den před zahájením akce a končí den po ní,“ upřesnila. Do Vizovic se sjedou zástupci několika policejních oddílů. „Pro bezpečnost, klid a pořádek v průběhu akce uděláme maximum. Nejvíce ale pro sebe mohou udělat sami lidé tím, že si budou dávat dobrý pozor na své věci,“ vzkázala mluvčí.

Základem je podle ní nenechávat cennosti jako mobily či fotoaparáty ve stanech. „V minulosti jsme se setkali se zlodějem, který kradl věci ospalým majitelům. Oslnil je baterkou a pak nepozorovaně kradl,“ uvedla Bartíková jeden z příkladů.

Masters of Rock přinese hektický víkend také ubytovnám a restauracím

Vysoká návštěvnost pětitisícových Vizovic v období Masters of Rock znamená nebývalý zápřah, ale i významný přivýdělek, také pro tamní ubytovny a restaurační zařízení.

Okolo dvou set ubytovacích míst mají už od února rezervováno například v ubytovně Revika, vzdálené asi čtyři kilometry od festivalového areálu. Nocležníci tam mají k dispozici tři kategorie ubytování, nejlevnější chatky jsou už za sto sedmdesát korun na noc.

„Jezdí nám sem již několik let stejní hosté. Chovají se velice slušně, nemůžu na ně říct půl slova,“ svěřila se vedoucí ubytovacího zařízení Iveta Kadlčková. Ubytovaným fanouškům tvrdé muziky podle ní nevadí ani čtyřkilometrová vzdálenost.

„Dolů do města jdou většinou pěšky, mají to z kopečka. Zpátky se někteří vracívají taxíkem,“ popsala svou zkušenost provozovatelka ubytovny.

Zhruba od začátku letošního roku mají na dobu konání festivalu zcela obsazenou také šestatřicetilůž­kovou kapacitu ve vizovickém ubytovacím zařízení Valašský šenk v Lázeňské ulici. „Asi pět let k nám na festival od čtvrtka do neděle jezdí vesměs stejní hosté, se kterými tak máme už téměř přátelské vztahy,“ uvedla spolumajitelka a provozovatelka ubytovny Jana Duroňová. S nocležníky, kteří do jejího zařízení v průběhu hudebního setkání zavítají, má podle svých slov tu nejlepší zkušenost.

Na plno pojedou v období festivalu také vizovické hospůdky a restaurace. Mezi nimi i Sport klub v centru města. „Objednáváme asi tak dvakrát více zboží než obvykle. Nejvíce piva a taky něco tvrdého. Sudů budeme mít připravených okolo padesáti, při běžném provozu je to asi patnáct,“ přiblížil spolumajitel restauračního zařízení Jiří Křístek ze Zlína. Na dobu hudebního setkání podle jeho slov zaměstnává hospůdka také více lidí než obvykle.

„Jsou to něco jako brigádníci. Otevíráme denně okolo půl deváté ráno a končíme v jednu v noci,“ popsal restauratér frmol kolem festivalu. Návštěvníci jeho pohostinství jsou podle něj slušní a několikadenní zápřah znamená pro podnik výrazné zvýšení zisku.

„Že bychom na tom ale jednorázově zbohatli, to zase ne,“ poznamenal.

Festivalem žijí i České dráhy

Moravským rockovým festivalem Masters of Rock, který začíná právě dnes ve Vizovicích, žijí i České dráhy. Kvůli stovkám fanoušků, kteří nepojedou na hudební setkání autem, přidala k některým spojům vagony. Noční vlaky dokonce pojedou navíc mimo běžný jízdní řád.

„V souvislosti s touto akcí posílíme dopravu na trati z Otrokovic do Vizovic. Vozy navíc se objeví od středy do neděle u všech osobních vlaků na této trati. Po skončení koncertů budou časně ráno také vypraveny mimořádné vlaky z Vizovic do Zlína. Těsně po půlnoci z neděle na pondělí pak z Vizovic až do Otrokovic,“ informoval tiskový mluvčí provozu osobní dopravy Petr Šťáhlavský. Pravidelné vlaky na trati Otrokovice Vizovice budou během festivalu posíleny až o tři vozy.

„Kapacita mimořádných spojů bude okolo 350 míst k sezení,“ upřesnil ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Ludvík Urban.

Po skončení celého festivalu pojede o tři čtvrtě na jednu ráno mimořádný vlak z Vizovic až do Otrokovic. „Ti, kteří pojedou domů až v pondělí, mohou využít Zlínský expres, který bude mimořádně odjíždět už z Vizovic.

Rockový svátek přinese i zisk

Významnou stránkou každého ročníku třicetitisícového festivalu Maters of Rock ve Vizovicích je pro hostící město finanční zisk.

„Celkový výnos z akce pro město se pohybuje okolo půl milionu korun. Největší zisk půjde z odvozu odpadků, který činí asi tři sta padesát tisíc. Další peníze spadnou do městského rozpočtu z poplatků ze vstupného, poplatků za ubytování a z pronájmu obecních pozemků,“ vyčetl místostarosta Vizovic Jaroslav Burkart. Výdaje za zpracování odpadů, pohonné hmoty vozidel zabezpečujících dění okolo festivalu či mzdy zaměstnanců podle jeho slov celkově získané sumy zdaleka nedosáhnou.

Obrovský přínos hudebního setkání ve svém městě ale zástupce vedení Vizovic nevidí jen v penězích do obecní kasy. „Velmi významná je také reklama pro město. Vždyť na jakou kulturní akci dostanete přes dvacet tisíc lidí z blízkého, ale i dalekého okolí či ze zahraničí,“ zamyslel se.

Stejně podstatný a svou finanční hodnotou rozhodně nezanedbatelný je podle něj také zisk z marží pro místní obchodníky.