„Hudební festival se řadí k prestižním hudebním festivalům v České republice a je vnímán jako pocta proslulému hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi, kterému byly Luhačovice tolik blízké," vyzdvihla důležitou myšlenku festivalu kulturní manažerka Luhačovic Milena Hrbáčová.

Zahájení slavnosti proběhne již tradičně u busty Leoše Janáčka pod Lázeňským divadlem 15. 7. v 16.30 za účasti čestných hostů a Fanfárového dechového orchestru Brno pod vedením Aleše Podařila.

Filharmonie Bohuslava Martinů odstartuje 15. 7. v 19.30 v kulturním domě sérii koncertů.

Pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera zde zazní Dvořákovy Slovanské tance a Janáčkovy Lašské tance.

Vystoupí i nejmladší laureát Pražského jara houslista Jan Mráček. Při následujících čtyřech koncertech vystoupí v Lázeňském divadle dne 16.7. hornista Radek Baborák se svým souborem a klavíristou Karlem Košárkem.

O den později, ve středu 17. 7. stane na pódiu německá houslistka Sophia Jaffé. Ve čtvrtek 18.7. vystoupí jazzman a flétnista Jiří Stivín a Beladona Quartet. V pátek ukončí 22. ročník festivalu Janáček a Luhačovice slovenský tenor Miroslav Dvorský recitálem světových písní a árií.

Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program v podobě přednášky muzikologa Miloše Štědroně, která se uskuteční ve čtvrtek 18.7. od 15.00 v Lázeňském divadle. V pátek 19. 7. se pro zájemce pořádá společná vycházka s výkladem historie Luhačovic ve vztahu k pobytům známého skladatele Po zarostlém chodníku Leoše Janáčka.

Vstupenky se dají zakoupit v Lázeňském divadle, Městském informačním středisku a v Cestovním agentuře Luhanka.

Rezervované vstupenky je nutné zakoupit nejpozději v den konání koncertu jednu hodinu před začátkem. (zut)