Že muzika lidi spojuje, je pravda ověřená časem. Ve Zlíně spojila celé národy. Pódium patřilo orchestru z Francie, své zastoupení mělo i Slovensko, Slovinsko, Polsko a samozřejmě nemohli chybět zlínští filharmonici. Všechny hudebníky vedl dirigentskou taktovkou Mirosław Jacek Błaszczyk.

Společně nabídli publiku interpretaci nejkrásnějších symfonických básní Bedřicha Smetany a symfonické suity s pohádkovým námětem od Nikolaje Rimského – Korsakova.

Bedřich Smetana patří k mým oblíbencům. Z jeho cyklu Má vlast mě nejvíc chytá za srdce Vltava. Zůstává mi rozum stát nad tím, jak hudbou dokázal vylíčit běh naší krásné řeky. Prostřednictvím tónů fléten přímo vidíme, jak se spojují oba prameny do jednoho proudu, Vltava se žene krajinou, kde se zrovna slaví veselé hody, při noční záři Měsíce tančí rusalky, na blízkých skalách se pyšně vypínají hrady, zámky a zříceniny. Teče v širokém proudu k hlavnímu městu, objeví se Vyšehrad a konečně mizí v dálce v majestátném soutoku s Labem.

Všech pět orchestrů tvořilo jeden dokonale sehraný celek. Šárku, Z českých luhů a hájů i Vltavu odehráli s úžasnou precizností a nasazením. Dříve jsem měla ráda sólové party. V poslední době si ale čím dál více užívám hru celého tělesa. Když bubny víří a smyčce „jedou“ naplno, vzbuzuje to ve mně emoce, které může vyvolat snad jen hudba. Mrazení v zádech, údiv, obdiv a pocit „krásna“.

Po přestávce filharmonici přenesli publikum do příběhů Tisíce a jedné noci. Stejně jako desítky jiných, nechal se inspirovat tímto námětem i Rimskij-Korsakov a výsledkem byla suita Šeherezáda. Co říct? Exotická nádhera.

S předcházejících vět je jasné, že výkon filharmoniků byl úchvatný. Samostatný odstavec by si ale zasloužil šéfdirigent. Zábradlí za jeho zády mělo své opodstatnění. Na stupínku přímo tančil. A kdo měl to štěstí, a viděl na něho jako já z profilu, naskytl se mu nebývalý vizuální vjem. Během téměř dvouhodinového programu předvedl snad stovky grimas. Takže kromě hudebního zážitku jsem si odnášela také zážitek divadelní.

Co říci závěrem? Takových koncertů více!