Pro své posluchače připravili dvě skladby, které netřeba představovat. Patří snad k nejznámějším a také k nejpopulárnějším v oblasti vážné hudby vůbec. Čajkovského klavírní koncert a Dvořákovu Novosvětskou samozřejmě znám z nahrávek, ale naživo jsem ji slyšela poprvé.

V první části večera usedl za klavír třiačtyřicetiletý Jan Simon. S překvapením jsem zjistila, že virtuos nepoužívá partituru. A nejenže ji nepoužívá, on ji vůbec neměl! Pozorovat tohoto skvělého klavíristu bylo úžasné. Nemá cenu popisovat zážitek z hudby. Když řeknu, že jsem se chvilkami zapomínala nadechnout, snad to bude stačit pro přiblížení atmosféry. Po skončení si Simon i celý orchestr, jež vedl šéfdirigent Stanislav Vavřínek, vysloužili několikaminutový standing ovation.

Čajkovskij nezklamal, ale přeci jen jsem se víc těšila na Dvořákovu Novosvětskou. Vždy znovu a znovu mě překvapí hudba plná vášně, kterou střídají momenty tichých tónů. Ne na každém koncertu se podaří, že posluchače mrazí. Zlínským hudebníkům se to stoprocentně podařilo a znovu následoval potlesk vestoje, který nebral konce.

(sil)