První den akce započal příjezdem Kinematovlaku, který je součástí festivalu už šestým rokem. „Ve speciálně upravené vlakové soupravě se promítaly po celý den krátké pohádky, pásma oblíbených večerníčků a filmů pro děti,“ uvedla mluvčí Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Helena Mertová.

Dodala, že Kinematovlak je letos doplněn výstavním vozem, kde si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu s železniční tematikou.

V dopoledních hodinách pak do Zlína dorazil i Vlak plný úsměvů. „Jedná se o speciálně vypravenou soupravu, která přiveze do festivalového centra více než tři stovky dětí z dětských domovů a těch handicapovaných,“ uvedla Mertová. Doplnila, že tento vlak na nádraží ve Zlíně přivítali známí herci jako například Petr Jančařík spolu se zástupci organizátorů.

O odpolední program se přímo na náměstí Míru postaralo Jihočeské divadlo se svým hudebně divadelním projektem Kašpárek v rohlíku. „Během představení se diváci mohli dozvědět, co se děje na krajích lesa, jak se jezdí na popelářském autě nebo jestli si Soňa sedne na šaty,“ přiblížila mluvčí.

Zmínila, že po divadelním představení následovalo vystoupení DJ Kashpaarek. O rozruch se postaralo také improvizační trio Sešli se tři a stalo se… Večer se pak uskutečnil první z koncertů hudebního festivalu Ozvěny Zlínského psa 2009.

(sil, ham)