„Program je koncipován tak, aby si z bohatého filmového programu a spousty zábavných i odborných doprovodných akcí vybraly všechny věkové kategorie,“ nastínila mluvčí festivalu Helena Hudečková.
Festival přinese i několik novinek a jednou z nich je i sekce Anime manga. Zlínská přehlídka Anime představí průřez nejlepšími novinkami z produkce japonských studií. Bude se prezentovat celovečerními filmy, v nichž se bude prolínat pohádková a fantasy tématika.
Pořadatelé letos poprvé uvedou sekci Noční horizonty. Vzhledem k tomu, že Zlín je charakterizován jako město studentské, chtějí uvést snímky, které jsou určeny pro tuto cílovou skupinu. Filmy zachycují problémy lidí na pomezí dětství a dospělosti. „Tyto snímky se nebudou vyhýbat ani provokativním tématům, které ve výběru filmů pro děti a mládež z pochopitelných důvodů chybí,“ informoval umělecký ředitel festivalu Petr Koliha.
Kromě Británie a Japonska budou uvedeny i filmy z Afriky a Izraele. V sekci Africké dětství se představí několik nejvýznamnějších titulů pro děti a mládež posledních dvaceti let africké kinematografie. Z velké části půjde o české premiéry. K 60. výročí vzniku státu Izrael bude na festivalu uvedena přehlídka filmů pro děti a mládež. Bude se jednat o starší projekce a filmy z 90. let.
Neodmyslitelnou součástí festivalu je také Kinematovlak, který již pátým rokem přiváží pohádky k dětem, které se do samotného festivalového Zlína nedostanou. Několik týdnů před festivalem tak budou moci děti v Kinematovlaku zhlédnout více než 450 oblíbených pohádek a večerníčků ze zlatého fondu české filmové a televizní tvorby pro děti. Kinovůz je původní zavazadlový vůz, který byl upraven jako pojízdný kinosál, vybavený digitální promítací technikou včetně zvuku 5 1. Sedadla jsou stupňovitě uspořádána jako v klasickém kině. Promítací sál je zatemněný, klimatizovaný a má nyní kapacitu šedesát míst k sezení.
„Každým rokem vozí Kinematovlak filmy především do obcí, kde klasické kino již nemají. Projekce dosud navštívilo více než 90 tisíc diváků,“ řekl Petr Koliha. Kino na kolečkách nejezdí jen po vlastech českých, ale premiérově zamíří také na Slovensko. „Jako u všech akcí Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež se ani v Kinematovlaku neplatí vstupné,“ informoval manažer projektu Jiří Ješeta.
Festival jako každý rok nabízí také bohatý doprovodný program. Mimo zábavný program pro děti a mládež jsou připraveny také semináře, worshopy a charitativní projekty. Tradicí se již stal podvečer Kapky naděje spojený s předáváním cen za charitativní činnost s benefičním koncertem pod širým nebem. Výtěžek z této akce bude věnován dětskému oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně.
S červnovou akcí jsou také spojeny filmové klapky. Již jedenáctým rokem jsou pevnou součástí doprovodného programu. V těchto dnech je ke zhlédnutí všech 129 klapek v Galerii pod Radnicí. Vyšly z rukou takových osobností jako je Kristián Kodet, Jan Saudek, Miloš Nesvadba nebo Ladislav Kerndl. „U nás budeme vystavovat klapky až do 29. května.
V průběhu festivalového týdne budou vystaveny v prostorách Univerzity Tomáše Bati,“ informovala majitelka galerie Zuzana Kamenská. V závěru festivalu se uskuteční tradiční aukce. Během ní bude dražena tisící filmová klapka a dá se předpokládat, že padne i další rekord. S letošní vydraženou sumou přesáhne celková částka deset milionů korun. Finanční podpora pomáhá realizovat vybrané snímky mladých, začínajících filmařů na Filmové škole ve Zlíně.
Do krajského města zavítá v prvních červnových dnech také legenda českého herectví Iva Janžurová, aby zde převzala Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. „V minulosti tuto cenu získali Karel Kachyňa, Jiřina Bohdalová, Libuše Šafránková a další,“ informovala mluvčí festivalu Hudečková. Svou účast na zlínském festivalu přislíbila i mladá filmová herečka z Velké Británie Dakota Blue Richards.
V rámci 48. Mezinárodního festivalu pro děti a mládež se uskuteční jubilejní pátý ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Zlínský pes.