Vůbec celý festivalový týden bude ve znamení výročí, která se letos v české a především pak zlínské kinematografii sešla.

„Nejde přitom jen o jubilea filmařů či výročí od natočení jejich slavných snímků. Kulatiny slaví i další, a velmi význačné filmové události! Nejenže festival je tu po padesáté, ale zlínská filmová tradice letos slaví další významné jubileum s nulou na konci. A totiž sedmdesát let od konání slavných Filmových žní, přehlídky z let 1940 a 1941. Traduje se, že šlo vůbec o první filmový festival na našem území,“ přiblížil mluvčí MFFDM Martin Pášma.

Letošní ročník bude ve duchu československé kinematografie a Karla Zemana. Pořadatelé promítnou nejenom jeho nejslavnější filmy a uspořádají k jeho nedožitým 100. narozeninám několik výstav, ale rovněž pozvali i výběr Zemanových dětských herců. „Pravda, klukovská léta jim již pominula, hoši jsou však stále při síle, jiní dokonce ve vynikající kondici, a do Zlína se nesmírně těší,“ říká s úsměvem mluvčí.

Do krajského města tak zavítá celé osazenstvo snímku Cesta do pravěku, od jehož natočení letos uplyne pětapadesát let. „V nedávné době se nám podařilo spojit se také s jedním z hlavních představitelů známého filmu Páni kluci, Michaelem Dymkem. Nejenže i on přislíbil účast, ale fotografie, na níž mává z drezíny, se pro letošek stala vedle zemanovských látek hlavním vizuálním motivem festivalu,“ doplnil.

close zoom_in Z dětských herců se návštěvníci přehlídky mohou těšit na režiséry Filipa Renče, Karla Smyczka, jenž ve Zlíně oslaví 60 let či Václava Vorlíčka (na snímku), který má o dva křížky navíc. Seznam zahraničních hostů bude jasný po 18. dubnu. „Momentálně mohu potvrdit účast mladé herečky Jodie Whittaker a slavného maďarského režiséra Istvána Szabó,“ prozradila Míla Řádová, která má zahraniční návštěvy na starosti.

Stejně tak je v jednání seznam soutěžních snímků. Dramaturgové vybírají z téměř šesti stovek filmů z celého světa. „Z těch nejzajímavějších zemí jmenujme například Filipíny, Japonsko, Čínu, Srí Lanku, Gruzii, Brazílii, Venezuelu, Indonésii či Mexiko,“ uvedla vedoucí programového oddělení Markéta Pášmová.

V letošním roce bude součástí filmového programu téměř tři sta celovečerních filmů a kolem sedmdesáti krátkých animací pro děti. K tomu na diváky čekají další snímky v kinematovlaku a více než sto soutěžních spotů v rámci Mezinárodní soutěže reklamy s názvem Duhová kulička. „I na Kuličku jsme přizvali řadu zvučných evropských jmen, takže návštěvníci se mají na co těšit,“ přislíbil Pášma.

Velkou oblibu si získalo v minulém ročníku letní kino, které bude promítat stejně jako loni v parku pod Domem umění. Vždy, než se setmí, zpříjemní čekaní na filmový zážitek domácí kapely různého hudebního zaměření.

Fajnšmekři se mohou těšit na přehlídku sedmdesátimilimetrových filmů, které se dnes už běžně nepromítají. Od pondělí do pátku tak budou ve zlínském Velkém kině probíhat projekce slavných snímků, jakými jsou třeba West Side Story nebo Barman. Zážitkem bude jistě předpremiéra 3D záznamu divadelního představení Hurvínek na scéně.

Ke každému festivalu neodmyslitelně patří znělka. Ta k letošnímu ročníku pochází z autorské dílny Marka Bergera, absolventa Filmové školy Zlín.

Co popřát jedné z největších kulturních akcí ve Zlíně? „Letošnímu ročníku bych popřál hodně dobrých filmů, hezké počasí a spokojené mladé publikum,“ vzkázal z Prahy umělecký ředitel Petr Koliha.

Klapky teď mají domov v Praze, v květnu dorazí do Zlína

Už třináctým rokem je neodmyslitelnou součástí Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně Minisalon filmových klapek.

close zoom_in Momentálně se necelá stovka výtvarných děl nachází v kuloárech Poslanecké sněmovny. „Ve Sněmovně bude výstava k vidění do 8. dubna,“ uvedla k organizaci akce hlavní produkční Michaela Skaunicová. Poté se podle jejích slov klapky vystaví i široké veřejnosti. Jako první budou moci expozici zhlédnout Pražané a návštěvníci hlavního města.

„Od 27. dubna Filmové klapky vystavujeme v Divadle Hybernia na náměstí Republiky. Všechny příznivce výtvarného umění a filmu ke zhlédnutí výstavy srdečně zveme,“ řekla Skaunicová.

V české metropoli jsou k vidění přibližně dvě třetiny všech Filmových klapek, které budou do letošního Minisalonu zahrnuty. Pořadatelé výtvarníky každoročně čerstvě vyrobenými tradičními klapkami, neboli černými destičkami s klapátkem lemovaným černými a bílými proužky, obešlou v polovině října. „Umělci tak mají zhruba čtyři měsíce na to, aby z nich vytvořili dílo. Protože ne všem kumštýřům tento čas stačí, je kompletní Minisalon k vidění až těsně před zlínským festivalem,“ vysvětlil mluvčí přehlídky Martin Pášma.

Výtvarné práce naleznou ve Zlíně domov od 20. května v Galerii pod Radnicí. „Ve festivalovém týdnu budou k vidění v prostorách Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde se v pátek uskuteční veřejná aukce. Výtěžek jako obvykle poputuje zlínské Filmové škole,“ dodal Pášma.

Přehlídku doprovodí řada výstav

Organizátoři 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež (MFFDM) ve Zlíně připravili pro své návštěvníky řadu doprovodných akcí. Mimo jiných bude k vidění spousta expozic.

close zoom_in Pořadatelé chtějí vzdát hold přehlídce s názvem Filmové žně, která se ve Zlíně konala v letech 1940 a 1941. „Chceme ji připomenout stejnojmennou výstavou, kterou mohou příznivci historie, filmu a Zlína zhlédnout po dobu konání festivalu ve Velkém kině,“ informoval mluvčí festivalu Martin Pášma.

Vrátit se v čase a nahlédnout do celé historie MFFDM budou moci všichni, kteří zamíří do Academia centra zlínské univerzity.

Letošní ročník je věnován hlavně československé kinematografii a Karlu Zemanovi. „Nedávno jsme média i veřejnost informovali, že Film Festival Zlín ve spolupráci se zlínskými Filmovými ateliery pátrá po artefaktech, rekvizitách a archiváliích, souvisejících se zlínskou filmovou tvorbou a festivalovou tradicí. Snahou zlínských filmařů pod vedením pana Madzii, jehož zastihnete na čísle 577 592 200, je doplnit archivy zlínského filmového studia a případně z těchto materiálů připravit stálé expozice,“ vysvětlil Pášma.

Komu se filmové ateliéry zdají trochu z ruky, může zavítat na putovní výstavu s názvem Filmový kouzelník Karel Zeman. Za titulem se skrývá osmatřicet fotografií a tři textové panely, které diváka podrobně seznámí s prací slavného umělce. Expozici už zhlédli v New Yorku, Praze a Berlíně. Ve Zlíně najde útočiště v Golden Apple Cinema, kde bude k vidění také stará projekční technika. Pak ji čeká cesta do dalších světových metropolí.

Od 20. května bude ve zlínské Galerii pod Radnicí připraven Minisalon filmových klapek. Její prostory budou od 3. června patřit přednímu českému výtvarníkovi Kristiánu Kodetovi. „Vezu k vám současnou tvorbu, na které jsem pracoval asi poslední rok. Výstava bude prodejní a milovníky umění snad potěším patnácti oleji a pětadvaceti grafikami,“ prozradil umělec, který už léta přispívá do Minisalonu také svojí filmovou klapkou. „Ta letošní se jmenuje Profily. Nápad odráží to, na čem právě pracuji. A co bych řekl na závěr? Do Zlína se nesmírně těším, protože si tam vždy odpočinu,“ dodal Kodet.