Společně s Křemílkem, Vochomůrkou, Krtečkem i Večerníčkem nejdříve přivítali všechny hvězdy, které na letošní ročník největší kulturní akce ve Zlíně přijeli.

Jednou z pravidelných účastnic je manželka po významném hudebním skladateli Karlu Svobodovi Vendula se svým synem Jakubem. Patronka nadace Kapka naděje stráví v krajském městě čtyři dny. „Dnes pokřtím v Zoo Lešná zvířátko a večer se s Kubíčkem těšíme na ohňostroj. Zítra mě čeká předání přístroje v uherskohradišťské nemocnici. Zajdu se podívat do Dětského domova na Burešov a potom i na Chodník hvězd slávy. Ve středu nás čeká koncert Petra Muka,“ prozradila svůj festivalový program Vendula Svobodová.

S prací začala už v neděli po svém příjezdu do Zlína herečka Ivana Chýlková. Je totiž členkou hlavní filmové poroty. „Už jsem dva filmy viděla, teď mně čeká každý den maratón tří snímků. Doufám, že to všechno stihnu. Těším se na to,“ pousmála se herečka. Ráda by se prý podívala především na sekci evropských debutů a něco ze španělské sekce. „Zatím jsem všechny filmy nestihla nastudovat, takže to bude náročné. Ale zároveň zábavné, těším se na to,“ dodala Chýlková.

Herec Pavel Nový přijel na zahájení festivalu opět ve svém tradičním oblečení. Kšiltovka, tričko a kraťasy. „Co mě čeká? Jenom samá překvapení. Jsem tady rád, už jenom kvůli tomu dětskému řevu,“ sdělil Nový.

Dětský filmový festival se koná současně na šesti místech v republice. Filmy i doprovodný program připravili organizátoři kromě Zlína v Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži, Uherském Hradišti i hlavním městě. Milovníky kinematografie čeká letos 471 snímků, dva totiž z logistických důvodů do Zlína nedorazily. Návštěvníci se mohou těšit na 5 světových, 11 mezinárodních a 128 českých premiér. Speciálním sekcí letošního ročníku jsou Dny španělské kinematografie. Vstupy na jednotlivé snímky si musí tentokrát rezervovat prostřednictvím internetového systému.

„Více než padesát procent lístků už je vyprodaných. Tímto opatřením chceme koordinovat návštěvnost i případná zranění v přeplněných sálech,“ objasnila produkční festivalu Irena Skaunicová.

Primátorka Irena Ondrová vnímá mezinárodní festival jako největší kulturní akci roku ve Zlíně vůbec. „Věřím, že nebudou jen plná kina, ale i prostranství. Bez toho by festival nebyl festivalem. Atmosféru dělají děti v ulicích,“ poznamenala Ondrová.

Pro Univerzitu Tomáše Bati, v jejichž prostorách se koná řada doprovodných akcí i samotné promítání, je podle rektora Ignáce Hozy festival velkou laboratoří. „Naši studenti se podílejí na jeho organizaci, což je významné pro jejich praxi,“ vyzdvihl rektor. Veřejnost potom pozývá do Univerzitního centra na výstavu španělského fotografa Óscara Fernándeze Orenga.

1. června

Základní školy mají o festival obrovský zájem

VIDEO: Po pohádce rychle běžely pro podpisy

Doleželová: Z čertů jsem měla respekt

Postránecký: Dobrá pohádka, to je silný příběh

Hvězdy se přijely do Zlína bavit i pracovat

Herec Curry: Je blbost předstírat, že život je krásný