Vzpružit ho dokážou krásné ženy, ale i malování obrazů. S nikým a ničím se nepáře a pro vulgární slovo nejde daleko. Tak nějak by se dala stručně popsat charakteristika svérázného českého umělce. Ten přijede do Zlína 28. března s jednou z nejslavnějších českých divadelních komedií, Dívčí válkou.

V sále Masters of Rock Café se Zlíňanům předvede od 19 hodin nejen sám herec, ale spousta známých divadelních osobností jako například herci Uršula Kluková či Jaroslav Sypal. S legendární hrou, které je F. R. Čech autorem, vyprodává sály už řadu let. „Za ty roky, co stojím na jevišti, mě to nepřestalo těšit,“ říká umělec.

Dívčí válka: to je věčný boj mezi muži a ženami. Pane Čechu, jak tomu je u vás? Bojujete ještě s ženami, nebo jste to už vzdal?

Všichni s nimi bojujeme, ne jenom já. Všichni, dokonce i vy ve vaší redakci.

Hru jste napsal v roce 1986 a od té doby se v ní vystřídalo kolem tří stovek herců. Kteří z nich utkvěli ve vaší paměti nejvíce?

Jednoznačně impozantní Helena Růžičková, geniální Uršula Kluková a z mužů Oldřich Navrátil, Ota Jirák a Mojmír Maděrič. Všechny herce, kteří prošli Dívčí válkou, mám uvedeny na svých internetových stránkách.

Na stránkách, které zmiňujete, píšete takzvaný bulvární deníček. Jak je to s vaším vztahem k bulváru v běžném životě?

V bulváru jsou všechny nepodstatné zprávy, které lidstvo nikam neposouvají, pouze informují o dění. Bulvár všechno překroutí, lépe řečeno zku…. Já to považuji za zlotřilost.

Vraťme se k Dívčí válce. Dáváte hercům možnost na pódiu improvizovat?

Improvizace je součástí mé práce. Většina mých představení je improvizovaná, jelikož já nemám nic připravené. V Dívčí válce si to může dovolit už jen Uršula. Jedinou změnou je, že jsou tam aktuální fóry. Herci mají dovoleno používat současné fóry, většinou politické. Na improvizaci ale každý nemá.

Jak to vypadá s druhým dílem Dívčí války?

Není měsíce, aby mě k tomu ostatní nenutili a nepřemlouvali. Přiznám se, že jsem v pokušení, ale vím, jak končí druhé díly na celém světě. Druhý díl je horší, třetí ještě horší a další jsou k ničemu.

Takže?

Ale jo, určitě to zkusím.

S divadlem cestujete už několik desítek let. Nezmáhá vás ještě cestování?

Je to šílené a náročné, ale je to má práce. Všude jsem byl a všude i několikrát. Když jsem doma, je to pro mě svátek.

Jak se těšíte do Zlína, kde vystoupíte příští týden?

Já mám Zlín rád. Bydlel jsem v hotelu Moskva.

Navštívil jste někdy třeba zlínský Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež?

Zvou mě každý rok, ale… Oni mi zkrátka nemohou dát záruku, že přijde nějaká pěkná ženská, aby mne potěšila. Proč mi to neporučí? Když mi to neporučí, tak já tam prostě nepojedu! Já bych tam jel jen kvůli tomu.

Takže kdyby vám slíbili nějakou pěknou slečnu, která by vás provedla Zlínem, tak byste přijel?

Ne ne ne, na procházky já jí se..

Pane Čechu, chodíte ještě do společnosti na večírky a nejrůznější vernisáže, nebo už vás to nebaví?

Nechodím vůbec nikam. S nikým se nestýkám a s nikým se nebavím. Dělám si jen svou práci. Celý život jsem prožil ve společnosti a mám toho všeho nějak dost.

I přesto, ve Zlíně vás čeká i vernisáž vlastních obrazů…

Je to pravda, vernisáž bude na konci května. Přivezu všechny slavné obrazy. Vernisáž bude prodejní, takže když se někomu bude obrázek líbit, tak si ho bude moci odnést.

Minulý rok jste prohlásil, že doba je v pr… Myslíte si to pořád?

Ano, dokonce si myslím, že každým rokem je doba ve větší a větší pr… To tam napište.

Co na tom má podle vás největší podíl?

Největší podíl na tom má fakt, že Klaus s ODS (to bylo osm let po revoluci) nezastavili korupci, nepozavírali lidi, nezprivatizovali banky. Dovolili, aby se vše rozrostlo do takových rozměrů, že už se to nedá zákonnou cestou zvládnout.

Myslíte si, že se s tím ještě něco dá dělat?

Člověk sám s tím dělat nic nemůže a nejhorší je ta bezmoc a vědomí, že moje děti v tom budou žít! (zuz)