Jako první z necelé pětistovky filmů se promítala nová česká pohádka Peklo s princeznou. Její aktéři poté uspořádali autogramiádu. „Chtěl bych být zlínským dítětem, protože bych možná týden nechodil do školy, ale do kina,“ smál se režisér pohádky Miloslav Šmídmajer.

Se svým synem Jakubem se na ni přišla podívat i pravidelná účastnice festivalu, manželka po významném hudebním skladateli Karlu Svobodovi Vendula. Patronka nadace Kapka naděje stráví v krajském městě čtyři dny. Včera navštívila kromě pohádky zlínské zoo a podívala se na ohňostroj.

„Dnes mě čeká předání přístroje v uherskohradišťské nemocnici. Zajdu se podívat také do Dětského domova na Burešov a potom i na Chodník slávy. Ve středu zajdeme na koncert Petra Muka,“ prozradila svůj festivalový program Vendula Svobodová.

Členkou Mezinárodní odborné poroty pro hraný film je známá česká herečka Ivana Chýlková. Ta začala s prací už v neděli, kdy viděla první dva filmy. „Teď mně čeká každý den maratón tří snímků. Doufám, že to všechno stihnu. Těším se na to,“ pousmála se herečka.

Ráda by se prý podívala především na sekci evropských debutů a něco ze španělské sekce. „Zatím jsem všechny filmy nestihla nastudovat, takže to bude náročné. Ale zároveň zábavné, těším se na to,“ dodala Chýlková.

Herec Pavel Nový přijel na zahájení festivalu opět ve svém tradičním oblečení. Kšiltovka, tričko a kraťasy.

„Co mě čeká? Jenom samá překvapení. Jsem tady rád, už jenom kvůli tomu dětskému řevu,“ sdělil Nový. Po pěti letech se přijela do Zlína podívat i herečka a zpěvačka Světlana Nálepková.

„Minulé roky jsem na festival z časových důvodů přijet nemohla. Letos to vyšlo, tak jsem ráda. Dnes zazpívám před Velkým kinem v rámci malování pro děti,“ prozradila zpěvačka.

Na jaké snímky si ve volném čase zajde, zatím neví. „Ráda bych viděla nějaký španělské filmy. Určitě je na co se dívat,“ pousmála se Nálepková.

Dětský filmový festival se koná současně na šesti místech v republice. Filmy i doprovodný program připravili organizátoři kromě Zlína v Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži, Uherském Hradišti i hlavním městě. Milovníky kinematografie čeká letos 471 snímků, dva totiž z logistických důvodů do Zlína nedorazily. Návštěvníci se mohou těšit na 5 světových, 11 mezinárodních a 128 českých premiér.

Speciálním sekcí letošního ročníku jsou Dny španělské kinematografie. Vstupy na jednotlivé snímky si musí tentokrát rezervovat prostřednictvím internetového systému.

Dnes je na programu například Den s Českou televizí či slavnostní odhalení hvězdy na Chodníku slávy Tereze Brodské a Ondřeji Kepkovi,