Jak se zrodila myšlenka na přehlídku divadel ve Slavičíně?

Asi před 22 lety jsme společně s Daliborem Balákem založili ve Slavičíně malé divadlo a nazvali ho SemTamFór. Čistě z alibismu, chtěli jsme dělat komedie, ale nebyli jsme si jistí, jestli budou k smíchu. Měli jsme ambice vytvářet autorské komedie, a tak vznikla prvotina Vzpoura knih. S tímto naším počinem, protože dnes bych si už netroufal nazývat to inscenací, jsme se rozhodli přihlásit na nějaké přehlídky. Jenže jsme byli mladé, neznámé divadlo a na žádnou přehlídku nás nepřijali. Tak jsme si řekli: To tedy ne! a uspořádali jsme nulté Valašské křoví. Bylo to takové setkání divadel působících v okolí Slavičína. Poslední tři roky byly velmi krizové. První covidové zákazy přišly v den začátku Křoví v roce 2020, ale nakonec jsme to ustáli a každý rok jsme festival udělali. Doufám, že letos bude opět v plné parádě tak, jak na něj byli všichni zvyklí.

Představte čtenářům tento projekt….

Valašské křoví je místo, kde se setkávají jak amatérští, tak poloprofesionální a profesionální umělci. Na jednom místě lze potkat herce, dramaturgy, režiséry scénografy, šéfy kamenných divadel, pedagogy z DAMU i z JAMU, divadelní vědce nebo třeba malíře a hudebníky. A všichni, bez ohledu na status nebo profesi, si povídají o představeních, která viděli, o divadle jako takovém nebo třeba o tom, kde se něco zajímavého událo a co by rádi doporučili ostatním. Tento seznam lidí pak doplňují ti, kteří na festival přijíždí z celé republiky jako diváci, a slavičínští diváci, pro které se Křoví stalo pevnou složkou jejich kulturních kalendářů.

Vizualizace modernizace Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Na konci roku 2024 by mohla začíst výstavba nové porodnice.
Modernizace KNTB? Srdcem nemocnice má být pětipatrový polyblok urgentu

Baví vás to i po letech?

Baví, a hodně. Také kvůli Valašskému křoví se původně amatérské divadlo SemTamFór zprofesionalizovalo a díky zkušenostem, které jsme na Křoví získali, můžeme divadlo rozvíjet. Valašskému křoví jsem vděčný za všechny zkušenosti, můžeme se tak podílet i na jiných významných akcích kulturního života po celé republice. Kromě profesionálního zájezdového divadla SemTamFór a satirického Divadla RePublika, které vedu, jsem se před pár lety stal programovým ředitelem vrcholné mezinárodní a mezidruhové přehlídky Jiráskův Hronov.

Které představení nebo soubor vám za ty roky utkvěly v paměti, a čím?

Těch byla celá řada. Některé z nich se pak objevily i v programu vyšších přehlídek. Nejsilnější vzpomínku mám na premiéru 1+1=3, která způsobila to, že SemTamFór se proslavil na jevištích celé republiky.

Na co se letos obzvlášť těšíte, na co byste chtěl diváky pozvat?

Letos se program podařilo opět pořádně zaplnit a každý si může vybrat. Nabízíme pohádky i komedie, dramata i autorské a studentské divadlo. Doporučovat cokoliv konkrétního z programu je pro mě vždycky těžké, protože každý má jiný vkus a jiné preference. Pokud se rozhodnete na Křoví přijít tak se pokaždé setkáte s dobrou náladou a, jak říká trochu upravený klasik, o tu nám jde v amatérském divadle především.