Talentovaný houslista Jan Mráček zvedl ve středu večer v Kongresovém centru ze židle zlínské publikum. Jeho vystoupení uzavřelo letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Talentinum 2012.

Noty má uložené v hlavě

Zlínské publikum ho odměnilo za jeho bravurní výkon s nejhranější skladbou Felixe Mendelssohna – Bartholdyho Koncert pro housle a orchestr e moll. S tou vystoupil na posledním zlínském koncertu letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum.

Přestože je nadanému houslistovi teprve jedenadvacet let, svůj nástroj ovládá mistrovsky. Každý tón i pohyb má uložený v paměti a celé čtyřicetiminutové vystoupení odehrál s přehledem bez not.

Při pohledu na jeho přirozenou hru si člověk pomyslí: Housle? Vždyť na tom nic není. Málokdo však skutečně ví, kolik potu a dřiny tento dřevěný nástroj obnáší.

„Na housle hraji od svých pěti let. U mě to byla celkem jasná věc, protože oba mí rodiče jsou houslisté," vzpomíná na úplné začátky Jan Mráček, který kromě houslí hraje i na klavír.

I když v současné době studuje hru na housle na Pražské konzervatoři, zanedlouho už tomu možná bude jinak.

„V zahraničí je kultura na úplně jiné úrovni."

„Za čtrnáct dní mě čekají přijímačky ke studiu do Vídně," přiznává mladík s tím, že působení na zahraniční konzervatoři mu může nabídnout daleko více koncertních příležitostí a kvalitnější vzdělání.

„Samozřejmě to není vůbec levná záležitost. Doufám, že to dobře dopadne," dodává umělec, který teď denně poctivě piluje německý jazyk.

V České republice podle něj kultura spíše upadá. Hudebníci nemají tolik příležitostí se posunout výš a jsou špatně placení. Proto ti nejtalentovanější utíkají do zahraničí.

Špatný přístup vidí i u hudebních konzervatoří.

„V Česku je čtrnáct konzervatoří, které jsou téměř poloprázdné a spolknou obrovské finanční dotace. Peníze pak chybí tam, kde je to skutečně potřeba. Je to nesmyslné. Stačily by čtyři hudební instituce v těch největších městech, které svým studentům nabídnou kvalitní zázemí a hlavně podporu," domnívá se Mráček s tím, že na zahraničních hudebních konzervatořích je vyšší úroveň naprosto ve všech směrech.

K pravidelnému vystupování patří i únavné cestování. To však mladému houslistovi nevadí. Naopak.

„Koncertuji v Čechách i v zahraničí a cestování mě hrozně baví, vždycky si to užívám," říká nadšeně.

„Cestování po koncertech? Tak to miluji!"

Mezi největší úspěchy Jana Mráčka patří druhá cena v silné konkurenci na mezinárodní soutěži Pražské jaro v květnu 2010. Stal se tak nejmladším laureátem v historii této významné soutěže. Nejrůznějších ocenění však už získal celou řadu.

Za zmínku stojí také nejvyšší ocenění z letních hudebních kurzů Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích z let 2005 a 2006. Právě náš významný houslový virtuos je jedním z nejdůležitějších lidí, kteří ho v hudbě někam posunuli.

„Existuje hodně lidí, kteří se podepsali na tom, že jsem se někam dopracoval. Z velké části je to právě pan Hudeček. On je prostě formát," usmívá se mladík s tím, že Hudeček byl první člověk, který mu půjčil své housle.

S předním houslovým virtuosem účinkoval Jan Mráček na koncertech předvánočního turné, na koncertech na Pražském hradě a také na slavnostním zahájení výstavy Svatý Václav, ochránce české země.

V Luhačovicích na letních kurzech Akademie Václava Hudečka nebude chybět ani letos. Tentokrát už však po mistrově boku jako učitel.

„Pan Hudeček ze mě udělal svého asistenta. Těším se na to," dodává s úsměvem mladý umělec.

Profil: Jan MráčekHouslista Jan Mráček

- je mu 21 let, narodil se v Plzni, ale odmalička žije v Praze, kde nyní studuje Pražskou konzervatoř

- pochází z muzikantské rodiny, oba jeho rodiče jsou houslisté a on sám začal hrát na housle v pěti letech

- absolvoval celou řadu soutěží a má spoustu významných ocenění

- mezi jeho největší úspěchy patří cena v silné konkurenci na mezinárodní soutěži Pražského jara v květnu 2010. Stal se tak nejmladším laureátem v historii této významné soutěže

- jako sólista spolupracuje s Českým komorním orchestrem, Virtuosi Pragenses nebo s Novým pražským kolegiem rozhlasových symfoniků, a pravidelně vystupuje na předvánočním turné Václava Hudečka