Návštěvnost přehlídky se rok od roku zvyšuje. Hlavním lákadlem jsou přední česká i světová hudební tělesa a sólisté. „Slavnostního zahajovacího koncertu se zhostí umělci z Velké Británie. Vystoupí Young Janáček Chamber Philharmonic pod taktovkou Jana Lathama-Koeniga a se sólistou Konstantinem Boyarskym – viola,“ přiblížila manažerka společnosti Lázně Luhačovice Milena Hrbáčová, která akci pořádá.

V programu dalších koncertů se hosté mohou těšit na Zuzanu Lapčíkovou a její hudební doprovod či další zahraniční hosty z Velké Británie – smyčcové kvarteto Solstice String Quartet a klarinetistu Davida Campbella. Do Luhačovic také zavítá varhaník Martin Jakubíček, s houslistkou Ivanou Kovalčíkovou a mezzosopranistkou Táňou Janošovou. Jejich společné vystoupení se uskuteční v úterý 20. července od 15.30 hodin v luhačovickém kostele sv. Rodiny.

„Je to vůbec poprvé, co jsem byla přizvána ke spolupráci na tak věhlasném festivalu. Mezi ostatními světovými veličinami je pro mě velkou ctí účastnit se,“ pochvalovala si Janošová, která také prozradila, že publikum se může těšit na známé melodie, jakými je například Schubertova Ave Maria, Mascagniho Sancta Maria, Janáčkova Salve Regina a mnohé další.

Součástí festivalového programu je vystoupení Souboru lidových písní a tanců Hlubina, který v Luhačovicích, jež byly Janáčkovi tak blízké, přiblíží hudbou, zpěvem a tancem jeho rodný kraj Lašsko. „Tímto programem bychom rádi položili první základní kameny ke stavbě pomyslného mostu spojujícího nejen dva festivaly, Janáčkovy Hukvaldy a Festival Janáček a Luhačovice, ale také dvě místa Mistrových návratů,“ vysvětlila Hrbáčová.

Pro letošní ročník organizátoři připravili také výstavu s názvem Janáčkovy Luhačovice aneb Luhačovice Janáčkovi, která v první části představí historii skladatelových pobytů v Luhačovicích a v druhé části bude prezentovat výtvarné práce dětí a mládeže ze ZŠ, ZUŠ a SOŠ Luhačovice. Vernisáž se uskuteční ve středu 21. července v 15.30 hodin v hale Vincentka, kde současně vystoupí houslistka Barbora Valečková.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Závěrečný koncert bude patřit předním českým sólistům. Harfenistce Kateřině Englichové, klavíristovi Martinu Kasíkovi a violoncellistovi Jiřímu Bártovi. „Ještě nikdy jsem na tomto festivalu nehrála a o to víc se těším. Momentálně čerpám energii na dovolené, takže za týden budu v Luhačovicích plná sil,“ řekla s úsměvem známá harfenistka.

Dramaturgie festivalu navazuje záměrně, i když nepřímo, na hudební akce, které se ještě před rokem 1989 v Luhačovicích konaly. Bylo to Hudební léto a Dny mladé tvorby. Organizátoři stanovili tři závazné podmínky, které musí dodržet každý z pozvaných umělců. A to uvést alespoň jedno dílo Leoše Janáčka, zařadit do programu skladbu současného českého skladatele a vybrat si z děl českých nebo světových hudebních autorů.

Záštitu nad festivalem opět převzala první dáma České republiky Livia Klausová. Podrobný program je na stránkách www.lazneluhacovice.cz.