Největším tahákem večera byl však americký jazzový kytarista a skladatel John Scofield s jeho kapelou Überjam. Scofield na festivalu vystoupil jen třikrát. Před Zlínem se divákům představil v Plzni a Liberci. Scofield jako první získal cenu Bohemia Jazz Award.

„Ta je od roku 2008 udělována za umělecký přínos a popularizaci jazzové hudby," vysvětlil organizátor a zakladatel festivalu Rudolf Linka.

Jednou z návštěvnic Bohemia Jazz festu ve Zlíně byla i Lucie Čendlerová.

„Je to tady naprosto skvělé. Byla jsem tu už minulý rok. Musela jsem však odejít se synem dřív domů, protože je ještě malý," svěřila se Čendlerová.

Na koncertech se jí líbí zejména složení kapel a také skutečnost, že jsou přístupné pro zdarma.

Stejný názor má i Jakub Novák. „Je skvělé, že se jazz takovým způsobem může dostat k lidem, kteří by si ho normálně nepustili," řekl Novák. Sám jazz poslouchá už několik let.

„Je mi jasné, že to není druh hudby pro každého. Sám jsem se k němu musel dopracovat," smál se Novák, který kvůli koncertu přijel až z Brna. Tam zahrají hudebníci dnes.

„V Brně ale nebude vystupovat Scofield. Toho jsem prostě musel vidět. Z Brna do Zlína to navíc není ani tak daleko," vysvětlil Novák.

Letošní devátý ročník putovního festivalu začal 17. 7. v Praze a odtud zamířil do dalších osmi měst.

Skončí 26. července v Prachaticích. Vstup na všechny koncerty je zdarma. Cílem festivalu je podle Rudolfa Linky představit kvalitní hudbu co nejvíce lidem. Zlín má pro Linku zvláštní kouzlo. Podle něj se odlišuje od všech ostatních měst, kde jsou letos festivalové koncerty.

„Je úplně jiný. Řekl bych, že dokonce výjimečný. Líbí se mi právě proto, že mi připomíná mé současné bydliště, New York," zamyslel se Linka. Nad pořádáním festivalu ve Zlíně se však dlouho vznášel otazník.

„Dnešní doba příliš nepřeje výjimečné kvalitě, protože ta často něco stojí. Jsem opravdu rád, že se v našem městě našli mecenáši, kteří tuto akci podpořili," řekl primátor města Miroslav Adámek.

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ