Hra anglického autora Joea Ortona vzbudila při premiéře v roce 1964 spíš skandál než příznivý ohlas.

„Ale v Londýně se pak již dostavil kolosální úspěch a inscenace dokonce získala titul Hra roku, který autorovi zajistil úspěšný vstup na Brodway. Je těžko uvěřitelné, že tohle jedinečné dílko o poměrech v policii ve Velké Británii napsal autor už před čtyřiceti lety. Do naší současnosti ty poměry dorazily až v těchto měsících a docela určitě cestou časem nic na skandální míře neztratily,“ přiblížila Viera Divoká z pořádající agentury.

Komedie o spořádané společnosti, ze které se postupně vyloupnou pěkní svatouškové, nabídne komické situace se satirickou nadsázkou, tak typickou pro anglický humor.

Režie se ujal Václav Postránecký.

„Správné komedii nesmí chybět žádná z nepostradatelných ingrediencí. Zápletka, napětí, humor, nečekané rozuzlení. Satiricky laděný anglický humor našeho divadelního kusu je zvlášť peprným kořením. Budete-li se smát i tomu, z čeho by vás měla jímat hrůza, smějte se. Je to lepší než plakat,“ prozradil režisér.

A na co se mohou diváci těšit? Truchlící pozůstalí lační po dědictví bohaté příbuzné. Čerstvý vdovec McLeavy je okamžitě přemlouván nebožčinou ošetřovatelkou Fay, aby se poohlédl po ženě, která by jej dokázala utěšit. Podle všech příznaků má starostlivá zdravotnice na mysli sebe.

Mezitím se někdo probourá z pohřebního ústavu do banky a policie hledá peníze. Objeví se záhadný inspektor Truscott a kolotoč bláznivých situací nebere konce.

Joe Orton patřil k nejvýznamnějším anglickým dramatikům šedesátých let. Vytvořil komediální dílo, takzvané totální černé komedie, které už v té době překračovala všechna společenská tabu.

Představení Čistá kořist potěší zlínské diváky v sobotu 6. prosince od 19 hodin v aule Academia centru UTB ve Zlíně.