Když na pódium vstoupili olomoučtí The Again, čeští jižané spokojeně tleskali v rytmu slavné písně Sweet Home Alabama od zřejmě nejznámější jižanské kapely Lynyrd Skynyrd.

Letošní čtvrtý ročník byl podle manažera Otrokovické Besedy Josefa Huslíka výjimečný především díky podpoře, kterou festivalu poskytl visegrádský fond. „Právě díky němu jsme mohli pozvat maďarský Ölveti Blues Band, jehož členové začínali v Amsterodamu a z pouličních muzikantů se vypracovali až ve hvězdy jižanského rocku,“ řekl.

Nejvýznamnější osobností, která vystoupila v sobotu na pódiu, však podle něj byl Peter „Bonzo“ Radványi, který stál u zrodu slovenského Dobrofestu. „Ten vystoupí s kapelou The Resonators. Ale nemohu pochopitelně nikoho vyzdvihovat, protože já osobně se těším na všechny kapely. Určitě si nenechám ujít ani vystoupení seskupení Bracia i Siostry, protože polské kapely tradičně nabízejí skvělý výkon zpěváků i jednotlivých instrumentalistů,“ dodal, zatímco do dveří kanceláře vešel frontman americko-českých Louisiana Alley.

Stylizace do westernových oděvů, které jsme byli v Otrokovické Besedě svědky, je podle Huslíka stále typičtější spíše pro country.

„Ve Spojených státech jižané také sahají po kloboucích, avšak v našich českých podmínkách se projevuje špetka toho cimrmanství, protože si z toho děláme i trošku legraci,“ poznamenal s úsměvem.

Mužů s klobouky bylo na místě hned několik. Jeden z českých jižanů Jiří Dufek z Otrokovic občas poupravil svůj pečlivě nasazený klobouk a pochlubil se, že jej nosí občas i běžně.

„Zatím jsem se zúčastnil každého ročníku. Ta akce je super, obzvláště tady v Otrokovicích, sám jsem muzikant, takže si myslím, že to dokážu posoudit. Má to tu bezprostřední atmosféru, která se skoro nedá popsat,“ ocenil Jiří Dufek.

Stanislav Janalík