Loňská sezona se vydařila, co letos?

Nová sezona se otevře 1. října koncertem, kde bude hostem světový houslista Vadim Gluzman. Zásadní novinkou je také představení nového šéfdirigenta. Tím se stal Vojtěch Spurný. Ředitel FBM Josef Němý také mohl zhodnotit minulou sezonu jako velmi úspěšnou.

„Bylo to velmi vydařené období, o čemž vypovídají přehledy návštěvnosti. Naše koncerty v prvním pololetí letošního roku ve Zlíně navštívilo asi dvacet sedm tisíc tři sta posluchačů s neuvěřitelným průměrem sedm set čtyřicet pět posluchačů na koncert. Při oficiální kapacitě 761 míst je to krásný průměr." Ředitel se také nechal slyšet, že k dnešnímu dni je prodáno skoro dva tisíce permanentek.

Oproti minulé sezoně to znamená nárůst o jedenáct procent. První zahajovací koncert jubilejní sezony i festivalu Harmonia Moraviae se uskuteční prvního října tohoto roku. Vrcholem sedmdesáté sezony bude koncert koncem dubna, kde vystoupí turecký pianista, sólista Fazil Say.

Mimořádné turné čeká na filharmoniky v únory, kdy padesát čtyři hráčů odletí do Indie. „Je to zcela mimořádné turné. V Indii hrálo české hudební těleso naposledy před padesáti sedmi lety," uvedl Josef Němý.

Ředitel filharmonie věří, že tento výjezd přispěje k propagaci nejen souboru a regionu, ale hlavně města Zlína. Při takovém výjezdu se však nejedná o žádnou jednoduchou selanku. Před odjezdem budou všichni zúčastnění filharmonici muset podstoupit například očkování. Koncert má mít charitativní charakter. Výtěžek ze tří koncertů bude určen pro potřeby vesnických škol. Cílem filharmonie je také využít klasickou hudbu pro získání nového publika.

„Rád bych se věnoval i vzdělávacím koncertům pro mládež, protože je potřeba vychovat si do budoucna nové publikum," poznamena Vojtěch Spurný, nový šéfdirigent.

První zahraniční aktivitou FBM budou koncerty v Itálii už na konci tohoto měsíce. V následujících měsících hudebníci navštíví nejrůznější místa jak u nás, tak v zahraničí. Nejčastěji ze zahraničních měst zavítají hudebníci do Vídně.

Ke kulatému sedmdesátému výročí pod vedením nového šéfdirigenta Vojtěcha Spurného nahrála filharmonie letos v červnu nové CD. Křest tohoto CD proběhne už tento týden v Praze. Kmotrem hudebního počinu bude houslista Václav Hudeček. Zlínští posluchači uvidí křest při zahajovacím koncertu.

Šéfdirigent pro Zlínský deník:

Tato nabídka mi splnila sen

/ROZHOVOR/ Přední český dirigent, klavírista, cembalista a pedagog Vojtěch Spurný nastupuje v nové sezoně 2015/16 na post šéfdirigenta ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Prozraďte, jak jste zareagoval, když přišla tato nabídka?

Když se mě před nedávnem zeptali, jestli bych nepřijal tento post, odpověděl jsem, že mi tím plní mé sny. Je vždycky příjemné pracovat někde, kde člověk cítí odezvu a kde si připadá jako doma. Tento pocit mám právě ve Zlíně, protože jsem zde již nějakou dobu hostoval. Proto jsem vůbec neváhal a nabídku šéfdirigentské funkce přijal.

Jaká je vaše vize? Plánujete nějaké inovace?

Troufám si tvrdit, že po desetiletém pravidelném hostování znám toto těleso dost dobře na to, abych mohl navázat na činnost svých předchůdců a zároveň vnést do společné práce některé osvěžující a možná i inovativní momenty.

Co nového byste rád ještě přinesl?

Chtěl bych, aby orchestr víc natáčel. Také aby hrál větší roli než jen tu regionální. Chci, aby dosáhl větší flexibility. V hlavě nosím myšlenky na více výchovných koncertů pro děti a mládež. Musíme si vychovávat nové publikum.

DENISA SPURNÁ