Koupí obrazu přispějete do sbírky pro ukrajinské děti. „Fascinují mě lidé, kteří pomáhají bez nároku na jakoukoli odměnu," říká organizátorka výjimečné aukce, do které se vrhla bez zkušeností a po hlavě.

Nic podobného přitom zatím nepořádala. K organizování náročné akce ji přiměl dokument Mária a Mária o velmi těžkém životě chudých lidí na Ukrajině. „Líbilo se mi, že někdo pomáhá nezištně, bez nároku na jakoukoli odměnu. To mně fascinuje, " svěřila se Alžběta Koniorová. Dokument popisuje partu lidí, kteří pomohli chudé ženě a její dceři k lepšímu životu.

„Ve svém volném čase udělali cizím lidem život lepší a radostnější," popisuje Alžběta. Na dokument se dívala i její dcera Jasmína a mnoho dní se stále k tomuto tématu vracela, moc se jí to líbilo.

„Bylo to něco zcela čistého. I když jsem věděla, že jsou různé charitativní projekty, tak až toto mne opravdu dojalo a přimělo mě to najít si čas na pomoc těm, kteří to potřebují," vysvětlila Alžběta a je ráda, že do projektu se zapojila i dcera Jasmína. „Když zjistila, že sbírám obrazy na pomoc lidem, hned jeden úžasný také namalovala a věnovala do aukce," popsala Deníku organizátorka vzácného projektu.

Obraz od Jasmíny tak bude jedním z přibližně třiceti dalších, které si zájemci budou moci koupit už tuto středu od 16 hodin v Kavárně Továrna ve Zlíně.

OBRAZ VĚNOVAL TOMÁŠ KOMÍNEK I JAN KARPÍŠEK

Obrazy na dobročinnou akci věnovali nejen místní umělci. „Vyzdvihla bych dílo Tomáše Komínka, který je známý z působení ve zlínském divadle, kde maloval a vyráběl kulisy. Přispěl také Jan Karpíšek z Brna, jehož díla jsou vystavována v Praze i New Yorku.

„Přesto, že nemá nouzi o zájemce o své výtvory, byl velice ochotný nám jeden obraz věnovat," raduje se organizátorka. Mezi dalšími umělci, kteří darovali své dílo pro dobrou věc, je také známá Lucy Hudec, která ilustrovala několik knížek, nebo Petra Bobálová z Prahy.

AUTOR DOKUMENTU SE DO PROJEKTU ZAPOJIL

Výtěžek z prodeje obrazů půjde humanitární společnosti „Přes hranice", kterou zaštiťuje Radim Kupec autor snímku Mária a Mária, který aukci inspiroval. „Když jsem viděl, v jaké žijí bídě a nouzi, rozhodl jsem se jim pomoci a natočit o tom dokument," sdělil. „Ty ženy byly v zoufalé situaci, proto jsem sehnal nějaké peníze a tým lidí, kteří dokázali společnými silami postavit pro matku a dceru malý domeček," prozradil.

ZŮSTANE UMĚLECKÉ DÍLO I DOBRÝ POCIT

Organizátoři akce doufají, že lidé, kteří koupí obrazu přispějí na dobrou věc, budou mít při každém pohledu na něj dobrý pocit z pomoci dětem na Ukrajině.

„V minulosti jsme různým způsobem přispívaly i jiným potřebným, třeba českým dětem. Tentokrát nás tak nadchnul příběh Mária a Mária, tak jsme byly naladěné tímto směrem," doplnila Linda Šimová, která organizátorce projektu pomáhá.

„Náhodou se pak stalo, že jsme nečekaně potkaly Radima Kupce ve Zlíně v kavárně. Ostýchavě jsme ho oslovily, zmínily jsme, že se nám film moc líbil a následně jsme se dohodli na spolupráci," vysvětlila.

PRODEJNÍ VÝSTAVA PODPOŘÍ DĚTI VE ŠKOLE

Ojedinělá prodejní výstava v kavárně Továrna pomůže konkrétním dětem. „Peníze půjdou na školní projekt na nákup školních pomůcek včetně dioptrických brýlí do ukrajinské školy ve Svaljavě," upřesnil Radim Kupec.

Přímo pro ukrajinské děti se na Zlínsku žádná podobná akce nekoná. „Charita Zlín v tuto chvíli sama za sebe žádnou sbírku pro Ukrajinu nepořádá, nicméně jsme součástí několikaleté akce Vánoční balíček," sdělila Deníku Pavla Romaňáková ze zlínské Charity.

Vánoční balíček je projekt, který každoročně realizuje Arcidiecézní charita Olomouc. Ta má na Ukrajině předem vytipované děti ze sociálně slabých rodin nebo dětských domovů, kterým doručuje dárky od českých dárců. Nápad uspořádat pro chudé děti aukci obrazů Pavla Romaňáková jednoznačně vítá.

„Věříme, že ve středu přijde do Kavárny Továrna hodně lidí a díky jejich příspěvkům uděláme radost mnoha dětem," uzavírá Alžběta Koniorová.

MARCELA KANIOVÁ