To je v kostce vysvětlení významu kroje. Ovšem v tom folklorním smyslu se dá říct co kroj, to jiný vzhled, záleží na regionu. Ve Zlínském kraji je i na ten první pohled odlišný kroj prezentující Valašsko, Hanou či Slovácko.

Jeden takový doma ostřížím zrakem opatruje a nedá na něj dopustit Kateřina Vránová ze Starého Města na Uherskohradišťsku. Není jí ještě ani třicet let a pracuje coby školní psycholožka v otrokovické Základní škole Trávníky.

I žáci ji v něm mohli před několika dny vidět, a to když se ve škole konala akce ve spolupráci se zahraničními stážisty z různých zemí světa. Zatímco oni prezentovali jejich tamní tradiční národní pokrmy, otrokovická škola zase předvedla ty české, a to vskutku stylově: zástupci vedení školy je totiž prezentovali v několika národních krojích.

Kateřina Vránová pracuje coby školní psycholožka v otrokovické Základní škole Trávníky. Na kroj nedá dopustit, doma jeden svůj vlastní má. Jeho údržba je náročná.Vlastní kroj ze Starého Města má Kateřina Vránová pečlivě schovaný a udržovaný. Pořídila si jej asi před pěti lety.

„Mám jej proto, že pracuji jako vedoucí folklorního souboru ve Starém Městě. Používám jej na různé průvody a vystoupení s dětmi," řekla Deníku Kateřina Vránová.

O jeho údržbu se prý stará sama: pere jej, škrobí a žehlí. Dává si na něm zkrátka hodně záležet. Připravuje ho také pro jednotlivé významnější příležitosti. Není to však nic lehkého.

„Vzhledem k tomu, že kroj není možné žehlit, upravovat a prát pokaždé, musím jej udržovat v pořádku a v čistotě," podotkla Kateřina Vránová.

Kroj prostě musí vydržet dlouhou dobu v pořádku, protože je velmi nákladný. Když nastane menší nehoda, třeba si jej polije, nezbývá než jej vyprat. Pokud ho někdo, nedej bože, natrhne či o něco jeho majitelka zavadí, je třeba ho zašít.

K tomu ale Kateřina Vránová nepotřebuje už vlastní ruce, ale ty odborníkovy, které se postarají o nápravu.

„To nedělám sama, nechávám si jej spravovat jinde," vysvětlila Vránová.