„Cesta dětí do Koreje se uskutečnila v rámci projektu International Youth Culture Experiences 2008. Smlouvu o spolupráci s městem Pocheon jsme uzavřeli v loňském roce. Nyní jsme ji naplnili prostřednictvím výměnného pobytu dětí. Mladí Korejci u nás navštívili turistické zajímavosti Slovácka, naučili jsme je lidové tance a písničku Co sa to šupoce,“ prozradila kunovická místostarostka Ivana Majíčková, která připravila spolu s pracovnicí úřadu Janou Hastíkovou bohatý program pro děti z Koreje.

Širší setkání čekalo kunovickou omladinu v Koreji. Tam se zúčastnila festivalu Pocheon International Youth Culture Experiences 2008, a to společně s dvaadvaceti školáky z Číny, deseti z Japonska, dvaadvaceti z Thajska a osmašedesáti studenty z Jižní Koreje. „Školáci byli rozděleni do smíšených pracovních skupin, které společně bez rozdílu národnosti celý týden plnily různé úkoly, sportovaly, malovaly a učily se korejským písním a tancům,“ doplnila Majíčková.

Kunovičtí návštěvníci museli v praxi používat angličtinu a díky ní se vzájemně poznávali. „Mně se v Koreji velice líbilo. Lidé jsou tam přátelští, mají také krásnou uklidňující hudbu a mohli jsme si vyzkoušet i jejich kroje,“ nechal se slyšet čtrnáctiletý Antonín Štěrba z Kunovic, který si v Asii našel také nové přátele. „Pomocí e-mailu si dopisuji s jedním Korejcem a s Thajkou. Nového kamaráda jsme pozvali do naší rodiny na příští léto,“ dodal.

Štěrba poznamenal, že korejská jídla byla velice ostrá. „Ke snídani jsem dostal například studenou polévku a jedli jsme tam i hodně salátů, chobotničky nebo sushi. U nás zase Korejec ochutnal svíčkovou a vepřo-knedlo-zelo. Naučili jsme jej také jíst příborem,“ dodal Štěrba.