Festival Otevírání pramenů je největší akcí v Luhačovicích. „Primárním přínosem je upevnění povědomí o významu minerálních pramenů v oblasti lázeňské péče, potřeby a ochrany pramenů jako přírodního dědictví a jejich historického významu. Sekundárním přínosem je prezentace regionálních tradic jako nehmotného kulturního dědictví,“ uvedla mluvčí Luhačovic Hana Srncová.

Organizátoři letos opět očekávají několik tisíc návštěvníků. „Je to symbolické zahájení sezony, která je u nás sice celoroční a není ničím omezena, ale tato symbolika spojuje nejen návštěvníky, obyvatele Luhačovic a přihlížející, ale i místní spolky, které se rády podílejí na celém programu,“ řekl starosta Marian Ležák.

Součástí festivalu je také kulturní program. Jak uvedla vedoucí odboru kultury KKC Elektra Jarmila Ďurďová, třídenní festival letos zahájí český klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček s hosty. Na slavnostním koncertě také mimo jiné zazní písně Karla Gotta v podání Ondřeje Provazníka. Sobotu odstartuje průvod historických kostýmů, vozidel a bicyklů.

„Na Lázeňském náměstí vystoupí swingová kapela Melody Gentlemen s prvorepublikovou hudbou, Luhačovický okrašlovací spolek Calma, Spolek elegantních dam, taneční skupiny The Crazy Flappers a Swing Zlín. Návštěvníci si mohou pořídit dobové foto v secesním fotoateliéru a své řemeslo předvedou dávní mistři řemesla lazebnického. Děti se určitě zabaví u podivuhodných her Jiřího Šebesty či v cirkusových hrátkách,“ sdělila Ďurďová.

"Slavnost Otevírání pramenů je oblíbeným a hojně navštěvovaným symbolickým zahájením hlavní turistické sezony a krásným připomenutím toho, co dělá lázně lázněmi – minerálních léčivých pramenů." Jiří Dědek, ředitel společnosti Lázně Luhačovice

Vyvrcholením oslav pak bude nedělní slavnostní mše a následné svěcení pramenů. „V tento den si návštěvníci užijí pohled na krásné pestré kroje, písně a tance z regionu. Ani letos jsme nezapomněli na pouliční jarmark, který doprovází akci po dobu celého víkendu,“ doplnila Jarmila Ďurďová.

Zájem bývá velký, záchytná parkoviště budou připravena

Město akci pořádá společně s Lázněmi Luhačovice, které poskytly krásné lázeňské prostory. „Přestože pro nás sezona nikdy nekončí a o relaxující hosty i léčící se pacienty pečujeme prakticky nepřetržitě, slavnost Otevírání pramenů je oblíbeným a hojně navštěvovaným symbolickým zahájením hlavní turistické sezony a krásným připomenutím toho, co dělá lázně lázněmi – minerálních léčivých pramenů. Celý náš areál ožije bohatým programem a my se rádi podílíme na přípravě akce i její organizaci,” sdělil ředitel společnosti Lázně Luhačovice Jiří Dědek.

Jelikož počet návštěvníků neustále stoupá, jednou z každoročních priorit je zajištění parkování pro návštěvníky. „Město vyhradilo prostor pro záchytné parkoviště, a to na příjezdu od Uherského Brodu. Odtud bude jezdit kyvadlová doprava, která hosty přiveze až do centra města. Vše zajistí dobrovolní hasiči z Luhačovic, Kladné Žilín, Řetechova a Polichna," doplnila Hana Srncová.

Kyvadlová doprava bude zajištěna v sobotu i v neděli od 9 do 18 hodin, kdy se mikrobusy budou točit po půl hodině. Turisté mohou využít i místní spoje ČSAD. Na dopravní situaci a pořádek ve městě dohlédnou strážníci společně s posílenou hlídkou policistů.