Expozice nazvaná Příběh vyšívaného šátku, začíná ve čtvrtek 21. ledna a potrvá až do konce října.

„Expozice na toto téma bývala před jedenácti lety v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a poté putovala po kraji. Do Luhačovic dorazila až nyní,“ řekla vedoucí Muzea Luhačovického Zálesí v Luhačovicích Blanka Petráková.

Součástí výstavy je i textilní dílna, programy pro školy a přednášky, na kterých se návštěvníci mohou seznámit s tímto složitým a dnes už téměř zapomenutým pracovním procesem.

„Dílna je přístupná skutečně komukoliv. Je možné si tu vlastnoručně vyzkoušet předení, tkaní na stavu, lámání lnu i konopí a další techniky, které s výrobou souvisí,“ láká Petráková.

Vystavené předměty pochází především ze sběrů Muzejní společnosti v Luhačovicích a Historického kroužku v Luhačovicích, činného v 60. letech minulého století.

„Za jedenáct let se nám podařilo získat tolik nových materiálů, znalostí a zkušeností, že mě to inspirovalo k vytvoření této výstavy,“ sdělila Petráková.

Podle ní má zpracování tkanin na Luhačovicku svou tradici, která se rozvíjela až do poloviny 20. století. „Zejména v období všeobecného nedostatku za první a druhé světové války se k ní lidé vrátili,“ vysvětlila.

Veronika Vágnerová