„Cítili jsme, že je u nás nedostatečné kulturní vyžití pro mladé lidi, zvlášť v období letních měsíců. Naší snahou bylo smíchat různé styly, abychom dosáhli co největšího rozsahu žánrů. Tak, aby si každý vybral to své,“ přiblížila jedna z organizátorek Magdaléna Petráková.

Jako centrum přehlídky si studenti vybrali luhačovické kino Elektra a tamní Sokolovnu. Zahajovacím programem bude už ve čtvrtek od 10 hodin pásmo krátkých filmů z dílny studentů bratislavské vysoké školy. „Představí se snímky, které v poslední době sesbíraly ocenění a jsou bez nadsázky tím nejlepším, co na škole vzniklo,“ uvedla Petráková.

Seznámit se s lázeňskou architekturou budou moci všichni, kteří se zúčastní prohlídky města za doprovodu odborníka, jenž podá výklad k nejvýznamnějším stavbám. Luhačovice jsou městem se zajímavou architekturou z konce 19. a první poloviny 20. století a lázeňské centrum aspiruje na zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO.

„Z hudební sekce bych určitě vypíchla třineckou formaci Charlie Straight. Před třemi lety kapela natočila většinu materiálu ke svému debutovému albu. Z této doby pochází první komentáře na internetu pasující Charlie Straight do role českých Beatles,“ řekla organizátorka. V současné době se skupina chystá na turné po České republice a Německu.

close zoom_in Nedílnou součástí třídenní akce budou i besedy s tvůrci filmů. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na projekci snímku z osmdesátých let Iná láska v hlavních rolích s Ivanou Chýlkovou a Marošem Kramárem. „Režisér Dušan Trančík film uvede a po zhlédnutí zodpoví dotazy diváků,“ uvedl moderátor večera Zbyněk Lekeš.

V závěreční den přehlídky do Luhačovic zavítá režisér Radim Špaček se svým celovečerním thrillerem Pouta. „Hybatelem příběhu je Antonín, nevyzpytatelná osobnost, nebezpečná svému okolí, s mocí a možnostmi příslušníka tajné policie v totalitním režimu. Za svým cílem jde sebezničujícím způsobem. Všechny postavy filmu, a s nimi i diváka, udržuje ve stálém napětí,“ prozradil Lekeš. I Špaček se po projekci bude věnovat publiku.

Také milovníci divadelního umění si přijdou na své. „Mohou se například těšit na boskovický dramatický kroužek Naboso. Představení Magorův sbor zpracovává texty básníka Ivana Martina Jirouse, vybrané téměř výhradně ze sbírky Magorovy labutí písně,“ přiblížila Petráková.

Magorův sbor se dvakrát představil na koncertech legendární undergroundové skupiny The Plastic People of The Universe, jejíž saxofonista Vratislav Brabenec inicioval vydání desky se zvukovým záznamem inscenace. „Hra měla premiéru před pěti lety a od té doby se dočkala asi třiceti repríz. Myslím, že můžeme být spokojeni,“ pochvaloval si šéf souboru Tomáš Trumpeš. Podle něho není těžké udržet pozornost publika, i když se jedná o veršovaný kus. „Hodně záleží na formě. Jirous má výborné texty, které jsou vhodné pro představení voice-bandového typu,“ vysvětlil.

Pokud bude o festival zájem, organizátoři by rádi navázali druhým ročníkem. „Máme ambici založit novou tradici. V příštím roce bychom ještě rádi přidali literární sekci,“ doplnila Petráková.

Podrobný program přehlídky je na stránkách www.luhovanyvincent.cz.