Drama herci nastudovali pod režijním vedením Martina Františáka, který do hlavní role obsadil Petru Hřebíčkovou. Ta za postavu Maryši loni získala prestižní Cenu Thálii.

„Vůbec si nedovedu představit, že se s ní rozloučím. Maryša je opravdu snem mnoha hereček a mě vždycky tato postava a vůbec celá hra velice vzrušovala. Byla to jedna z nejzásadnějších rolí, která mě zatím v herecké kariéře potkala. Bude se mi stýskat,“ řekla mladá umělkyně.

Do březnové derniéry však inscenaci čeká ještě několik událostí. „Herecká autogramiáda, hostování v Praze a natáčení pro Českou televizi,“ prozradila mluvčí divadla Hana Šmardová.

Na drama o ženě, za niž rozhodli druzí, se diváci mohou těšit už 1. února od 19 hodin. Po představení se ve foyer budovy uskuteční autogramiáda dvou hlavních mužských představitelů Vávry a Lízala. Své podpisy budou rozdávat Radoslav Šopík a Dušan Sitek, který se za postavu Lízala také dočkal nominace na Thálii.

„Loučení bude těžké. Maryša je nádherná a myslím, že nás všechny vzala za srdíčko. Budeme na ni vzpomínat s láskou,“ podělil se o své pocity Sitek. Stejného názoru je i Radoslav Šopík. „Vzpomínat budu jen v tom nejlepším, byť coby Vávra nedopadám nejlépe,“ řekl s úsměvem.

Zlínští herci představili Maryšu i pražskému publiku v Divadle pod Palmovkou, kde sklidili velké ovace. „V souvislosti s nominací na ocenění dramaturgické rady 14. ročníku TOP přehlídky České divadlo 2009 vystoupí náš soubor také na Nové scéně pražského Národního divadla, a to v neděli 7. února,“ uvedla mluvčí.

V březnu bude hru přímo ve zlínském divadle natáčet Česká televize. Režie se ujme Martin Františák. „Moc se těším. Součástí záznamu budou filmové dotáčky s Petrou Hřebíčkovou v exteriérech. A co bych řekl k Maryši? Jsem rád, že hra byla úspěšná a že si našla svoje diváky. Teď už ale žijeme přípravami komedie Strýček Váňa, kterou publiku ve Zlíně zanedlouho představíme,“ přiblížil.

Poslední příležitost vidět slavnou tragédii bude mít veřejnost 8. a 9. března. Maryša se tak rozloučí po pětatřiceti reprízách.