„Představení v režii Martina Františáka zhlédlo od premiéry, která se uskutečnila v dubnu 2008, téměř třináct tisíc diváků. Patřili mezi ně nejen ti zlínští, ale i pražští. V březnu se totiž Maryša hrála v Divadle pod Palmovkou v Praze na přehlídce České divadlo 2009, kde sklidila obrovské ovace. Stalo se tak pouhý den po vyhlášení Cen Thálie 2008,“ zavzpomínala mluvčí zlínské scény Hana Šmardová.

Inscenace se může pochlubit nejen tímto oceněním pro Petru Hřebíčkovou, ale i nominací na Cenu Thálie 2008 pro Dušana Sitka, který v Maryši ztvárňuje roli Lízala. Zlínské zpracování ocenili také domácí diváci v loňském ročníku ankety Aplaus. Publikum ocenilo herecké výkony Petry Hřebíčkové a Dušana Sitka a Maryšu zvolili i jako nejlepší inscenaci sezony.

„Petra Hřebíčková hraje Maryšu velmi citlivě a přesně. Její Maryša je plná energie, je jí všude plno, září. V hereckém projevu je Hřebíčková velmi civilní na jedné straně, na straně druhé velmi vášnivá. V závěru hry o to víc zlomená, bez energie. Pohyb omezuje jen na to, co je nezbytně nutné. Tragédie Maryši má v podání Hřebíčkové vskutku antické rozměry,“ tak ocenila Maryšu odborná porota pro udělování Cen Thálie pro činohru, jíž předsedá Jana Paterová.

A představitelka hlavní hrdinky si svoji postavu náležitě užívá. „Maryša je mi blízká celou svou bytostí. Cítím s ní od začátku do konce a myslím, že bych se v některých situacích chovala podobně. Navíc to prostředí Moutnic je mi také blízké. Pět let jsem tudy projížděla každý týden do Brna. Mám před očima i dům, kde prý Maryša žila. Jestli však byla skutečná, není jisté. Miluju Moravu a ten příběh je holt tam od nás,“ vysvětlila Hřebíčková.

Maryšu uvede Městské divadlo Zlín i v říjnu, a to 6. a 16. 10.