Štítná nad Vláří Med květový, akátový, lípový, lesní, pasterizovaný i medovinu a mnohé další medové dobroty mohli ochutnat návštěvníci již 14. Medového odpoledne ve Štítné nad Vláří na Zlínsku.

Tradiční akce vždy přiláká stovky lidí milovníků medu, výborné zábavy, ale i dobré domácí slivovice. Vždyť součástí této akce je i jejich ochutnávka. A aby se ve Štítné dozvěděli, kdo má nejsladší med a nejlahodnější slivovici, jsou vybrány vždy dvě poroty, které tyto produkty hodnotí. „Moc se nám tady líbí a nejvíc asi slivovice,“ usmívali se při koštu slivovice kamarádi František a Zdeněk.

Návštěvníci se při Medovém odpoledni rozhodně nenudili. Kromě koštování dobrot z medu a slivovice se jistě dobře bavili i při vystoupení cimbálové muziky a dětí z místní základní a mateřské školky. Největší zájem opět vzbudil skleněný úl, lidé si mohli „továrnu na med“ prohlédnout bez píchanců na vlastní oči. Zajímali se také, jak se vyrábí svíčky z včelího vosku nebo zdobí domácí perníčky. Samozřejmostí byly praktické ukázky včelařských prací a přehlídka výpěstků tamních zahrádkářů.

Atmosféru akce podtrhovalo i nádherné slunečné počasí, které Štítnou nad Vláří i její okolí zbarvilo doslova medovými barvami.

„Štítná se může pochlubit více jak osmdesátiletou včelařskou tradicí, je zde více než čtyřicet včelařů,“ vysvětlil vztah místních k medovému pokladu, který si předávají v rodinách z generace na generaci, předseda tamních včelařů Alois Tarabus.

Ten se podílel na organizaci celého Medového odpoledne. Výstava se podle Tarabuse připravuje zhruba tři měsíce a organizuje ji Základní organizace včelařů ve Štítné nad Vláří. „Je to prezentace včelařské práce. Když se výstava připravuje, stojí mě to nervy, ale vždy to dobře dopadne,“ usmál se Alois Tarabus.

„Přijeli jsme sem ze Zlína a jsme tady podruhé. Loni jsme si odtud přivezli vynikající med. Takový v obchodě nekoupíte, navíc tady se ještě příjemně pobavíme,“ hodnotila krásné a oblíbené odpoledne Pavlína Voráčková ze Zlína.

Ten nejlahodnější a nejlepší med měl podle poroty Josef Malaník. Za ním se umístil Lukáš Bařinka a třetí nejlepší med měl Karel Zemánek.

V hodnocení slivovice patří prim opět rodině Kolínkových, letos dokonce získala rodina první dvě místa. Třetí nejlepší slivovici má letos ve Štítné Jana Spáčilová.