Jako první hudebník na světě odbubnoval čtyři různé koncertní sety za sebou. Stalo se tak na mezinárodním festivalu Masters of Rock 2010, kterým teď žijí celé Vizovice i široké okolí. Krátce před půlnocí rekordu dosáhl. Hrál neuvěřitelné tři hodiny a jednačtyřicet mi nut.

Rozhovor se sympatickým chlapíkem vznikal několik minut před jeho prvním vystoupením. „No, asi to bude dlouhý den. Co mám na to říct. Ale jsem pro každou šílenost, tak proč ne,“ řekl se smíchem na čtvrtečním setkání s novináři.

Na Moravě jste už od pondělí. Se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů a zpěvačkou Tarjou jste zkoušeli své vystoupení. Jaký dojem ve vás zanechal symfonický orchestr?

Je to skvělé těleso! Bylo mi nesmírným potěšením a radostí s nimi spolupracovat. Jsou to skvělí lidé.

Odehrát čtyři koncerty bude náročné nejenom fyzicky, ale také psychicky. Kde berete tu neskutečnou energii?

Když jsem ještě žil v New Yorku, a potom v Los Angeles, byl jsem zvyklý pracovat velmi tvrdě. Je tam velká konkurence. Spousta lidí, spousta bubeníků. Takže pokud chcete vyniknout, musíte makat víc než ostatní. Když jsem se přestěhoval do Evropy, už se o mně vědělo. Začali mi volat kolegové z branže a já nevěděl, co dřív. Jsem rád, když je hodně práce. Nedokážu jen tak sedět. To jsem už po chvilce nervózní. Lépe se mi usíná, když jsem pořádně utahaný.

Evidentně vám moc volného času nezbývá. Je to tak?

Fakt je, že volna moc není. Já prostě preferuji práci. Když jsem začínal budovat svoji kariéru, přijímal jsem každou nabídku. Myslím, že jsem se pro bubnování narodil. Už když mi bylo osm, věděl jsem, co budu dělat. Ve škole jsem si neustále bouchal do lavice a učitel se smíchem říkal, že ze mne bude bubeník. A třída mu odpovídala: On už je bubeník! (Úsměv.)

Jak trénujete?

Hodně sportuju, posiluju, běhám a denně hraju tak šest hodin. Nic bych na svém životním stylu neměnil. Jsem šťastný.

Najdete si v tom shonu i čas na rodinu?

Nemám rodinu. Vedu takový cikánský život. Stále na cestách. Nejvíc času mi zaberou bubny. Myslím, že tak je to v pořádku. Rád jezdím, potkávám nové lidi… Pro někoho to zní možná divně, když nemám rodinu, ale já bych neměnil.

Býval jste velkým fandou Franka Sinatry. Platí to stále?

Jistěže! Jeho melodie jsou stále živé.

Prozradíte svůj nejoblíbenější song?

Je jich hodně. Líbí se mi Blue Moon, Summer Wind a celá řada dalších.

Vyhrajte lístky na festival Ludkovická plečka

Vyhrajte 4 x 2 vstupenky na vyhlášený festival Ludkovická Plečka v Ludkovicích na Luhačovicku, který se koná 24. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Jak jste se potkal s Tarjou?

To je zajímavý příběh. Tehdy jsem hrál ještě s Rage. Nightwish nám dělali předskokany. Tarja slyšela moje sólo a pak za mnou přišla, jestli bych nechtěl spolupracovat. Když odešla od Nightwish, znovu jsme se potkali a od té doby spolu příležitostně hrajeme. Dělat s ní hudbu je velká radost. Je to velmi talentovaná, sladká dáma, která stojí nohama pevně na zemi. Mám ji moc rád. Od projektu nikdy neutíká, nedistancuje se od něho, a jak jsem řekl, pracovat s ní je radost.

K vaší minulosti neodmyslitelně patří Rage. Jak vzpomínáte na tu dobu?

Byla hezká, ale zároveň komplikovaná. Jen si to vezměte. Já jsem Američan, další byl z Ruska a další z Německa. To máte tři naprosto odlišné mentality.

Kvůli těmto odlišnostem jste se rozešli?

Bylo toho víc. Když jsem poprvé chtěl své sólo, moc se jim to nelíbilo. Pořád jsem se držel zpátky. Před čtyřmi lety jsem měl první sólo, ale bylo moc krátké. Ostatní členové mě od toho zrazovali. Prý o to lidi nestojí. Což není pravda. Viděl jsem na nich, že je to zaujalo. V Rage jsem prostě neměl tu svobodu, kterou jsem potřeboval. Když jsem se na pódiu rozehrál a nechal se unést, už byly připomínky, že sólo bylo dlouhé. „Už hraješ dvě minuty!“ slyšel jsem. To je stejné, jakoby vám někdo stopoval, jak dlouho se milujete. A stál nad vámi a říkal: „Už přetahuješ, hoď sebou!“ (Smích.) Bubnování je jako sex. Nemůžete ho přerušovat. To je úplně totéž. Nebo kdyby nám teď někdo skočil do konverzace a oznámil nám, že už spolu mluvíme moc dlouho. Když hraju, potřebuju svobodu. Nebudu poslouchat, kdy mám začít a kdy skončit.

Co vás čeká v nejbližší době?

Hraní, hraní a zase hraní. (Úsměv.)

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.