Kultura v Praze je podle mnoha divadelních odborníků ohrožena. Politická vůle pražských radních chce změnit financování neziskových organizací tak, že by to vedlo k jejich likvidaci.

Divadla, koncertní sály, galerie a další organizace v hlavním městě se bouří a od neděle až do dnešního dne vyhlásily Dny neklidu. A nejsou samy. Přidávají se k nim i kolegové z menších měst.

„Situaci sledujeme a jsme velmi znepokojeni. Proto se i my ke Dnům neklidu připojíme,“ potvrzuje herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.
Jak bude podpora uherskohradišťských divadelníků vypadat? Před každým představením v Uherském Hradišti vystoupí zástupce divadla, aby diváky stručně o dění v Praze informoval. Zároveň je ve foyer divadla k dispozici text petice Za Prahu kulturní, k níž mohou diváci připojit podpisy. Zprávy o podpoře pražských kolegů budou uherskohradišťští divadelníci uveřejňovat i na jejich webových stránkách.

„To, co se děje v Praze, může být precedentem pro celou republiku,“ zvedá varovně prst ředitel divadla Igor Stránský. „Za několik let se tak můžeme i my dočkat argumentů, že si na sebe máme vydělat, protože bude více potřebná dotace na jiné aktivity, které ale s kulturou nemusejí mít nic společného,“ řekl Stránský.
Jak dále uvedl, jakékoliv snížení příspěvku na provoz divadla by znamenalo konec této instituce. „To je velmi nebezpečné, neřkuli o tom, že to vypovídá o naprostém kulturním barbarství,“ dodal ředitel, který je zároveň členem výboru Asociace profesionálních divadel České republiky. Petici, jež je ve Slováckém divadle připravena k podpisu, do dnešního dne podepsalo téměř dvacet tisíc lidí z celé republiky, mezi nimi samozřejmě i zástupci Slováckého divadla.

Věříme, že se divadlům dostane podpory

Vedení Městského divadla ve Zlíně se k této problematice staví poněkud opatrněji. „Nemůžeme se zodpovědně vyjadřovat k otázkám grantové politiky nastavené hlavním městem Praha pro pražskou divadelní obec. Spíše si klademe otázku, zda jsou nastavená jasná pravidla morální i finanční pro podporu divadel a v jakém rozsahu. Nemáme dostatečné informace, abychom si mohli na otázku odpovědět,“ uvedl ředitel zlínského divadla Antonín Sobek.Vedení divadla si je jisto, že nepřehlednou situaci ku prospěchu pražské kultury vyřeší dialogem Praha sama.

„Věříme, že se divadlům v Praze dostane takové podpory, jaké se těší Městské divadlo Zlín od svého zřizovatele Statutárního města Zlín,“ dodal Sobek.
Jedním z mnoha divadel, která jsou na pokraji krachu, je i divadelní spolek Kašpar. Principál Jakub Špalek oznámil, že Kašpaři budou muset v létě ukončit svoji činnost.

Existence divadelního spolku, který vznikl v roce 1990, je podle Špalka vzhledem ke snižujícím se dotacím města bezprostředně ohrožena. „Na letošní rok spolek Kašpar žádal o šest milionů, což je naprosto nutná částka, a dostaneme dva, což jsme se dozvěděli teprve nedávno. Peníze ještě nemáme, ale během pěti měsíců jsme je už utratili. Až je dostaneme, nebudeme mít na jediný den provozu dál,“ uvedl Špalek.

Z toho důvodu nemůže prodloužit ani smlouvy hercům divadelního spolku.