„Tentokrát se k nám sjedou soubory z Kyjova, Pardubic, Staré Vsi nad Ondřejnicí, Brna, ale také Slovenska, Izraele, Bulharska a Lotyšska. No a samozřejmě nemohou chybět domácí z Luhačovic,“ přiblížila prezidentka festivalu Radka Ehrenbergerová.

Program s názvem Než přijde pan učitel, při kterém se představí zahraniční tělesa, začne už v pátek v 10 hodin na Lázeňském náměstí. V 15 hodin bude pódium patřit českým ansámblům v pořadu Už jsme tady. Náměstí se roztančí i v sousedních Pozlovicích. Až do večera je pro návštěvníky připraven bohatý program hned na několika místech Luhačovic.

Letošní ročník přinese i mnoho novinek. Poprvé v historii festivalu se pořádá nejenom pro vedoucí souborů, kantory, ale také pro širokou veřejnost sympozium s názvem Siločáru duše dítěte aneb Rozšiřující pohled na vedení dětského folklorního souboru. „Cílem je otevřít diskusi na téma jak se podílet na zaujetí dětské duše, jak vzbudit a udržet nadšení pro folklor,“ vysvětlila Ehrenbergerová.

Hlavní pořady jsou připraveny pro diváky na Lázeňském náměstí v sobotu i neděli od čtrnácti hodin. „Ale zdaleka to není všechno! V neděli v 10 hodin předvedou, co se naučili účastníci mezinárodní taneční dílny, do které se může přihlásit kdokoliv z veřejnosti. Ve 13 hodin vyjde od pošty na Lázeňské náměstí slavnostní průvod a po celou sobotu a neděli mohou návštěvníci obdivovat mistrovství lidových řemeslníků na Jarmarku lidových řemesel,“ doplnila ředitelka.

Dalšími novinkami akce je také vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2009. Do Luhačovic se také přestěhuje výstava, která putuje po celém světě a představuje Českou republiku jako Folklorní velmoc v srdci Evropy. K novinkám patří i páteční večerní pořad v Lázeňském divadle s názvem Evžen Oněgin.

Zakladatelkou setkávání je luhačovická rodačka Věra Haluzová. Po celý svůj šestaosmdesátiletý život se folkloru věnovala a je stále jeho velkou příznivkyní. „Moc se těším na všechny tanečníky, kteří k nám do lázní zavítají. Střeží klenoty hudby a lidového umění, a to je krásná věc,“ řekla spokojená pamětnice.