„V hlavní roli se objeví Dušan Sitek, který se na Moravu vrací po dvou letech působení v pražském Divadle pod Palmovkou, v alternaci se Zdeňkem Junákem z Městského divadla v Brně, který je známou tváří z obrazovky třeba i díky seriálu Četnické humoresky," sdělila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Na jedné z posledních zkoušek před premiérou hledal Junák v kostýmu Zorby obuv. „Kde mám boty?" ptal se zjevně dobře naladěný herec, který v zákulisí jen v ponožkách odpovídal na dotazy a bylo na něm vidět, jak moc ho práce na muzikálu baví.

Třeba prozradil, že je přezpívaný, před premiérou má rýmu, průjem a taky velkou trému. „Role Zorby je nesmírně těžká a náročná, ale čím více ji studuji, tak zjišťuji, že mne nesmírně vnitřně obohacuje," prozradil.

Brněnský herec si pochvaluje i spolupráci s uměleckou šéfkou Městského divadla Hanou Mikoláškovou.

„Je velmi připravená, ví o tom vše a jen tak ji nenačapáte na hruškách. Obdivuji, jak si také dokáže zjednat pořádek," zhodnotil Junák umělecké vedení muzikálu uměleckou ředitelkou Mikoláškovou.

Příběh o Řeku Zorbovi napsal řecký spisovatel Nikos Kazantzakis ve 40. letech minulého století a román si brzy získal oblibu na celém světě. Autor v něm vzpomíná na blízkého člověka, který mu razantním způsobem proměnil život, převrátil žebříčky hodnot a vryl se nesmazatelně do jeho paměti.

„Divadelní Zorba je stejný, jako byl ten reálný, kterého Kazantzakis skutečně potkal v roce 1916, kdy spolu těžili lignit," říká dramaturg Miroslav Ondra.

Do muzikálové podoby knihu převedli v 60. letech autoři slavných muzikálů Kabaret nebo například Chicago Joseph Stein, Fred Ebb a John Kander. Ve slavné stejnojmenné filmové verzi knihy z roku 1968 si titulní roli zahrál Anthony Quinn.

JANA ZAVADILOVÁ