„Veselohra překvapuje už svou prehistorií. Hra točící se kolem vraždy koncertního pianisty byla experimentem autora, jak lidé vnímají, či nevnímají realitu. Diváci mohou zasahovat do děje a na jevišti je pak možné opravdu všechno,“ prozradila Viera Divoká z pořádající agentury.

Splašené nůžky měly premiéru v Bostonu v roce 1980. Tři její nastudování v USA jsou zapsána v Guinessově knize rekordů na prvních třech místech nejdéle hraných činoher v historii amerického divadla, bostonská inscenace, která je stále na repertoáru, je dokonce zaznamenána jako druhý nejdéle uváděný nemuzikálový titul na světě.

Její první tuzemské nastudování souborem Východočeského divadla Pardubice z roku 2007 se stalo komedií roku, divácky nejoblíbenější hrou roku 2008 a získalo Cenu poroty přehlídky České divadlo 2008.

Pro ansámbl Divadla Kalich Nůžky režijně zpracoval Petr Novotný, který si domnívá, že komedie je splněným snem snad každého divadelníka. „Nepřestává nás totiž lákat pokušení zbourat pomyslnou stěnu mezi jevištěm a hledištěm, k čemuž si dopomáháme takzvaným vystupováním z postav. Do chvíle, než jsem se setkal se Splašenými nůžkami, mě nenapadlo, že se tento princip dá udělat daleko zábavnější, a to tak, že zůstaneme postavou, kterou nám někdo napsal, a začneme si s publikem povídat jako někdo jiný. Díky tomu nám diváci mohou bez uzardění říkat do očí, co si o nás myslí, čímž vzniká neuvěřitelné množství komických situací,“ přiblížil režisér.

Inscenace je tedy určena pro herce, kteří se nebojí improvizace. „Jsou tací, kteří jsou vynikající, nicméně bojí se pouštět se mimo předepsaný text, přestože byste to do nich kolikrát neřekli. My jsme potřebovali herce, kterým to nejen že nevadí, ale naopak je to nakopává a dodává další porci adrenalinu,“ vysvětlil Novotný.

A na koho se může zlínské publikum těšit? Do Zlína zavítá Dalibor Gondík, Ladislav Potměšil, Ivana Jirešová, Valerie Zawadská, Ladislav Županič a další herci Divadla Kalich.