Dvořák, Čajkovskij, Strauss, Verdi, Lehár i melodie dalších zvučných jmen vylákaly na parket nespočet tanečních párů. K poslechu a tanci jim kromě Filharmonie Bohuslava Martinů zahrála i kapela Oueenie a nadchl je dech beroucí zpěv sopranistky Petry Alvarez Šimkové.

Lidové tóny v podání Cimbálové muziky Stanislava Gabriela zase rozezněly foyer Kongresového centra ve Zlíně, které již tradičně tento ples hostí. Kromě první dámy nad ním opět převzal záštitu hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a primátor města Zlína Miroslav Adámek. Ten Deníku prozradil, že sice není plesový typ, ale tuto událost si nenechá nikdy ujít.

„Je to tady vždy krásné, navíc v nádherných prostorách. Ples filharmonie lze považovat za jeden z vrcholů společenské sezóny," hodnotil kladně nejen organizaci, prostředí, ale hlavně atmosféru plesu.

Na slavnostní večer dorazily stovky hostů z celého Zlínského kraje. „Jme z Kunovic a i tam se dnes koná ples města, ale dali jsme přednost tomu ve Zlíně," prozradili manželé Dědkovi z Kunovic.

Ocenili také prostory zlínského KC, ale hlavně hudební produkci. „Čím dál lepší," tak hodnotil průběh plesu ředitel Filharmonie Bohuslava Martinů Josef Němý.

„Kouzlo tohoto plesu měl ten první, protože to jsme s ním začínali, ale já věřím, že laťku zvedáme výš a výš, takže jsem letos velmi spokojen," vysvětlil Josef Němý.

Již počtvrté na plese nechyběl ani zlínský krajský radní Ladislav Kryštof. „Jsem z něj nadšený, je pořád něčím nový a opět má nádherný program," uvedl. Prozradil, že za sezónu společně s manželkou zvládnou i deset plesů. „Takže ano, asi jsem plesový typ," usmál se. A důvodů k úsměvu bylo na této společenské akci ještě více.

Určitě k tomu přispěl i vynikající raut společnosti Baltaci. Pokud by se dalo jíst i očima, přítomní by si určitě přišli na své. Nejrůznější chuťovky studené i teplé kuchyně, sladkosti v podobě dortů, zákusků. Kdo chtěl, mohl si pochutnat na pečené kýtě, řízcích, salátech, brambůrkách ve smetaně, ochutnat domácí uzenou šunku, nebo třeba ústřice. Mezi tou vší nádherou už pak róby a krása všech přítomných dam byla jen pomyslnnou třešínkou na dortu, která dokreslila noblesní a elegantní atmosféru reprezentačního plesu Filahromonie Bohuslava Martinů a Baltaci ve Zlíně.

Ivana Zemanová: Vážná hudba je pro mě cestou k rozjímání

Zlín – Také letos první dáma Ivana Zemanová na plese filharmoniků a Baltaci ve Zlíně jednoznačně zářila.

Není to poprvé, co jste se vydala na ples zlínské filharmonie, jistě to není jediná nabídka na účast na plese či jiné akci, proč tedy právě filharmonie a ta zlínská?

Když jsem navštívila ples zlínské filharmonie před dvěma lety, vzpomínám si na úžasnou atmosféru a setkání se zajímavými lidmi. Zlín mám obecně velmi ráda a když mi to časový program letos umožňoval, ráda jsem plesu dala nejen záštitu, ale osobně se jej i zúčastnila.

Chodila jste na plesy vždycky ráda?

Po tanečních, které jsem absolvovala na střední škole jsem spolu se spolužáky a kamarády nevynechala jediný ples. Byla to krásná léta.

Předpokládám, že se vám líbí koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů – vítáte, že se snaží nejrůznějšími projekty a spojením s populární hudbou, přiblížit se mladšímu publiku?

Pokládám to za dobrý záměr, mladí lidé tak snáze najdou cestu ke klasické hudbě.

Máte sama osobně vážnou hudbu ráda? A nějakou konkrétní? Nebo máte raději jiný hudební styl?

Poslouchám barokní hudbu. Mými oblíbenými jsou např. Benedetto Marcello, Arcangelo Correli, J. S. Bach, W. A. Mozart, P. I. Čajkovskij či z modernějších George Gershwin. Mám ale ráda i 50. léta, swing a jazz.

Je z vašeho pohledu vážná hudba obecně spíše k rozjímání, přemýšlení, přemítání o životě, relaxaci… či přenesení se na chvíli do úplně jiného světa, kde se necháte unášet krásou?

Pocity z vážné hudby jsou jistě individuální u každého posluchače, pro mě je vážná hudba krásnou cestou k rozjímání.

Jak vypadá taková Vaše příprava na ples? Je něčím zvláštní, jiná… než by si představovala „obyčejná" žena?

Myslím, že přípravy na ples jsou podobné u každé ženy. Nestará se o mě žádný zástup stylistů, kadeřníků ani vizážistů. Řídím se svým vkusem a líčení zvládám sama.

K plesům patří neodmyslitelně i tanec, s kým si zatančíte dnešní večer?

Velmi se těším na tanec s panem profesorem Rybkou, který je výborným tanečníkem a skvělým společníkem.

A tančíte ráda?

Samozřejmě, kdo ne?

Do Zlína se vracíte ráda a troufám si říci často, je podle Vás Zlín město o němž lze říci, že žije kulturou a společenským děním? Dnes – v porovnání třeba s dobou před několika lety?

Zlín pro mě vždy byl městem s baťovským duchem a vždy jsem se zde cítila dobře. Je to město s bohatou historií, krásnou architekturou, spoustou zeleně a vkusně opraveným parkem v centru města – to také považuji za kulturní bohatství.

Petra Alvarez: Do Zlína se ráda vracím, je tady velmi příjemně

Zlín – Původně začala sopranistka Petra Alvarez Šimková studovat na pražské konzervatoři populární zpěv. A důvod? Byla prý strašně zamilovaná do jednoho houslisty a kvůli němu chtěla na konzervatoř jít, aby mu byla nablízku. Dnes je uznávanou operní zpěvačkou nejen u nás, ale i ve světě. Je maminkou dvou synů pětiletého Františka a ani ne dvouletého Jozífka. Její manžel, Mexičan Rafael Alvarez je také operní pěvec a aby skloubili svůj náročný program, neváhá babička přiletět pohlídat jejich děti až z Mexika. I přes svůj časově náročný program stále srší energií, optimismem a radostí. Který byl patrný i při jejím sobotním vystoupení na plese Filharmonie Bohuslava Martinů a Baltaci ve Zlíně.

4. Reprezentační ples Filharmonie Bohuslava Martinů a BaltaciA jak to s tím houslistou dopadlo?

No, osm let jsme spolu chodili, ale až po konzervatoři, po maturitě. Já jsem pak šla do Itálie s tím, že budu dál studovat populární zpěv. Teprve tam jsem se dozvěděla, že v tomto oboru tam nemůžu pokračovat. Všichni mi tam říkali, že mám pokračovat v opeře. Nakonec jsem si řekla, že mi klasický zpěv neuškodí. Tak jsem jej začala studovat. Chytlo mě to a už nepustilo. Pak když jsem dokončila studium v Itálii, chtěla jsem se vrátit k tomu mému milému do Prahy. Ale cítila jsem, že se ještě potřebuji zpěv učit. Ale místo Prahy jsem šla studovat do Vídně, kde jsem dostudovala i tam.

Co nyní stojí za vašimi úspěchy? Co říkáte na to, že jste tak známá v hudebním světě?

Vůbec si nemyslím, že jsem nějaká hvězda. Vím, že už zpívám na úrovni, která je už nějakou úrovní. Ale stálo mě to hodně úsilí a snahy. Na druhou stranu si myslím, že mě to vede i k pokoře. Ta je podle mne velmi důležitá, aby si člověk načal dělat o sobě vůbec nějaké iluze.

Splnila jste si ve své profesi nějaký sen?

Vždycky jsem si chtěla zazpívat Traviatu. A to se mi povedlo. Zazpívala jsem si to v Plzni v divadle a ve Státní opeře v Praze. To byl můj sen. Traviata mě totiž přitahovala svým příběhem. To mě vždy táhne – ten příběh. A oper s takovým hlubokým příběhem je více, takže já jdu spíš tímto směrem. Kolikrát jdu do díla, které neznám do té jeho hloubky, ale pak když se jej učím a zpívám, tak je to krásné.

Dojímá vás opera?

Ano, to ano. Hodně to také záleží na kvalitě produkce. Totiž, když to děláte, tak si více všímáte. Máte to ucho citlivější. Slyšíte víc, než ostatní.

Co pro vás zpívání opery znamená?

Je to, když to jde a funguje, a to se mi už také stává, že jakoby mám toho dobrý pocit. A tak si pak říkám, že to stálo za to. Protože to je nepopsatelné. To je tak krásné. Prochází vám to celým tělem a je ten pocit je fakt nádherný. Zpívání opery je zkrátka potěšení.

Co považujete za svůj úspěch?

Za úspěchy se moc neženu. Pro nás s manželem je prioritou být spolu. Spíš než za úspěch, tak považuji za zážitek to, že jsem si zazpívala s Plácidem Domingem. Bylo to fantastické v době, když jsem ještě studovala ve Vídni. Měla jsem malou roli v Goyovi, ale už jsem se dostala do okruhu sólistů.a to byl opravdu velký zážitek. Jinak pro mne je úspěch každé představení , které se povede. Z toho mám radost.

Co říkáte na Zlín? Vím, že jste tady vystupovala již několikrát a nyní jste účinkovala na 4. reprezentačním plese Filharmonie Bohuslava Martinů a Baltaci.

Sem do Zlína se vždycky ráda vracím. Poprvé jsem tady vystupovala se svým manželem. Tak nějak, je tady příjemně. Navíc jsme tady navázali kontakt s panem Hudečkem. Mimo to, Filharmonie Bohuslava Martinů je pro mne koncertně největší orchestr, se kterým jsem vystupovala.

Máte raději koncerty či operu?

Já jsem taková koncertní, někdy mě to baví víc než opera. Koncerty mě baví, protože mám kontakt s publikem. Ten mám opravdu ráda, protože se na ně dívám, když něco zpívám, tak jim to jakoby vyprávím. Kdežto v opeře jsem zabraná v ději a lidi moc nevnímám.